اخبار اقتصادی

۳ سال سابقه فعالیت حرفه‌ای، شرط دریافت مجوز مهندسی است

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حامد مانی‌فر با بیان این‌که بررسی‌های رسیدگی به اعتراض های آزمون ورود به حرفه مهندسی مهر امسال سئوالات مشکل‌دار (اشتباه) حذف شده است،‌اظهار کرد: بخشی از اعتراضات کلی‌گویی بوده و صرفا به استانداردنبودن، وقت کم، درجه سختی سوال و خارج منبع بودن اشاره دارد که قابل استناد و پیگیری نیست. آنچه از طرف بعضی از داوطلبان به عنوان سئوالات خارج از منبع قلمداد شده در واقع مربوط به تعداد محدودی از سؤالات است که به مسایل حرفه‌ای و اجرایی ساخت و ساز مربوط است.

وی افزود:‌ با بررسی‌های صورت گرفته از ابتدا تاکنون سئوال‌های حذف شده چنین است که در صلاحیت اجرا رشته معماری سئوال ۲۴ که همزمان با برگزاری آزمون حذف آن اعلام شده بود، صلاحیت نظارت رشته معماری سئوال ۴۲ از دفترچه‌A  ، در رشته عمران صلاحیت نظارت سئوال ۱۵ و صلاحیت محاسبات سئوال ۱۶ است.

وی افزود: قبل از انتشار پاسخنامه‌ها سئوال‌های ۳۵ و ۴۵ حذف شده بود. در رشته تاسیسات برقی صلاحیت نظارت سئوال ۵۷، رشته تاسیسات مکانیکی صلاحیت نظارت سئوال ۱۰ و سئوال ۳۹ که قبل از انتشار کلید حذف شده بود و در صلاحیت طراحی سئوال ۳۵، در رشته نقشه‌برداری نیز سئوال ۳۶ حذف شده است.

به گفته مانی‌فر، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده نتایج آزمون‌ها در موعد مقرر اعلام خواهد شد و داوطلبان می‌توانند به سامانه آزمون‌ها به آدرس الکترونیکی www.inbr.ir مراجعه و نسبت به دریافت کارنامه خود اقدام کنند.

وی افزود: پاسخنامه‌های مربوط به آزمون طراحی معماری توسط کمیته‌ تخصصی مربوطه در دست رسیدگی بوده و بزودی نتایج آنها نیز منتشر خواهد شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: هدف از برگزاری این آزمون‌ها تعیین و احراز صلاحیت حرفه‌ای آن‌دسته از اشخاصی است که با وجود داشتن سوابق حرفه‌ای مؤثر، می‌خواهند با مسئولیت خود به ارائه خدمات مهندسی بپردازند. در واقع دارندگان پروانه اشتغال به‌کار، رأسا مسئولیت ایمنی ساختمان‌ها، حفاظت از سرمایه‌های ملی و منافع بهره‌برداران نهایی و صاحبان کار و عموم مردم را عهده‌دار می‌شوند و به‌همین جهت این آزمون‌ها بسیار جدّی بوده و از همین روی قانون‌گذار یکی از شرایط اصلی برای صدور پروانه اشتغال و احراز صلاحیت را داشتن سه سال سابقه کار حرفه‌ای وضع کرده است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com