اخبار اقتصادی

کاهش ورودی ارزی کشور با ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مس

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اعمال تعرفه ۱۰ درصدی بر صادرات کنسانتره مس باعث کاهش قابل توجه صادرات این محصول و به دنبال آن کاهش ورودی ارزی کشور شده است.

علیرغم اینکه ایران در سال‌های اخیر، سالانه بیش از ۱۸۵ هزار تن صادرات کنسانتره مس داشته و حتی به رکورد ۶۰۰ هزار تن در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ هم رسیده است، اما سیاستگذاری جدید ابلاغلی از سوی جعفر سرقینی معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صمت باعث کشیده شدن ترمز صادرات کنسانتره کشور شده است. 

 آمارهای نشان می‌دهد که سهم ایران در بازار جهانی ناچیز است و حتی به یک درصد هم نمی‌رسد و نیازمند سرمایه‌گذاری جدی است و کاهش صادرات کنسانتره توان شرکت‌ها را از بین برده و راه را بر سرمایه‌گذاری‌های جدید می‌بندد که تبعات آن در آینده نزدیک خود را نشان خواهد داد؛ مساله‌ای که معاونت معدن و صنایع معدنی وزارت صمت تاکنون پاسخی برای این سوال ارائه نکرده است.

اعمال محدودیت بر صادرات کنسانتره درحالی انجام می‌شود که خبری از برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد صنایع ذوب مس هم نیست که باعث دپو شدن انبوهی از کنسانتره تولیدی شرکت‌های ایرانی می‌شود که نه راهی برای صادرات دارند و نه صنایع تکمیلی در داخل تا بتوانند محصول خود را به آنها بفروشند.

کارشناسان حوزه معدن معتقدند؛ این خطر که شرکت‌های تولیدی داخلی با ادامه سیاست پرانتقاد کنونی ارتباط خود را با مشتریان خارجی از دست داده و با خطر از دست دادن طولانی مدت بازارهای آسیایی مواجه شوند جدی است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com