اخبار اقتصادی

کارآفرینی با حداقل امکانات؛ از تبلیغات پشت ماشین تا تولید ۲۰هزار محصول در سه ماه

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در شرایط فعلی که بنگاه ها یا واحدهای تولیدی اطمینانی از وضعیت سرمایه گذاری ندارند، برخی کارآفرینان راهکاری خوبی در پیش گرفته اند. وحید نوایی مخترع جوانی است که بدون امید به برنامه ها و سیاست های دولت برای اشتغال خود اقدام کرده است.

 وی توانسته برای ۱۵ اختراع خود گواهی ثبت اختراع دریافت نماید. این مخترع جوان ۵ اختراع در حوزه خودرو، ۵ اختراع صنعتی و ۵ اختراع ساختمانی به ثبت رسانده است.

نوایی می‌گوید:  تعداد پانزده سند ثبت اختراع در ایران دریافت کردم و از سال ۱۳۷۹ الی ۱۳۸۴ دستگاه‌های مورد نیاز بازار مصرف را ساختم تا سند اختراعاتم را به تولید انبوه برسانم.

در سال‌های گذشته نامه‌نگاری‌های زیادی داشتم تا شاید موفق به تولید انبوه طرح‌ها و ایده‌هایم گردم و درنهایت مجبور شدم با پشت‌نویسی ماشینم سعی در جلب‌توجه مسئولین نمایم. با پشت‌نویسی ماشین و رسانه‌ای شدن آن از سوی صندوق کارآفرینی امید با من تماس گرفتند و با دعوت و تشکیل جلسه طرحم بازگو شد و مورد استقبال و حمایت مسئولان صندوق کارآفرینی امید قرار گرفت و با درخواست من موافقت شد. مبلغ یک‌صد میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه طی مراحل قانونی و مرحله‌ای با تکمیل ضمانت‌نامه‌های لازم دریافت کردم و طی سه ماه حدود بیست هزار محصول با خرید مواد اولیه داخلی تولید انبوه شد و آماده ارائه به بازار مصرف است.

وی در تشریح طرح خود می‌گوید: عنوان طرح سایبان موتورسیکلت است و دارای اظهارنامه ثبتی اختراع و ثبت طرح صنعتی است. از مزایای وسیله ساخته‌شده می‌توان به جلوگیری از پرتاب شدن راننده موتورسیکلت در تصادفات به اطراف اشاره کرد. نایلون شفاف و قابل‌نصب در بغلها، موتورسوار و سرنشین را از باران و سرما محافظت می‌کند. همچنین قسمت سایبان از تابش نور خورشید و ریختن آب باران بر روی راننده و سرنشین و از پاشیدن آب توسط چرخ‌های عقب به پشت سر سرنشین جلوگیری می‌کند. با طرح آفتاب‌گیر بغل‌ها از تابش آفتاب با هدایت به پایین می‌توان جلوگیری کرد.تولید انبوه این طرح منجر به ایجاد ۲۰ فرصت شغلی مستقیم شد و البته تولید طرح با مواد اولیه داخلی خود باعث ایجاد اشتغال غیرمستقیم در طی مسیر تولید از تولید پارچه برزنت تا فروشنده و… خواهد شد.

 وی با بیان اینکه از کودکی به دنبال چیزهای عجیب بودم به عنوان مثال حتماً باید پشت تلویزیون  را باز می کردم و داخلش را کنترل و دلیل نشان دادن تصاویر و نحوه انتقال آن را متوجه می شدم  بیان کرد:  اولین اختراع من پمپ آب بدون نیاز به هوا گیری و سوپاپ بود.

 نوایی ادامه داد: در نسیم شهر منزلی که اجاره کرده بودم مشکل کم آبی داشت حتی در ساعت کم باری به دلیل هوا گرفتگی در لوله ها آب نمی آمد ، در مدت دو روز پمپی را طراحی کردم که شگفتی همسایه ها را در پی داشت و یکی از همسایه ها که دبیر بود پیشنهاد ثبت اختراع و فروش طرح را مطرح کرد.

وی افزود: در سن یازده سالگی موتور یک سیلندر بنزین سوز را برقی کردم  ؛ یعنی به جای احتراق بنزین توسط نیروی مغناطیسی پیستون به عقب هدایت می شد اما متاسفانه راهنما نداشتم.

نوایی درارتباط با اختراعات ثبت شده خود گفت: از سال ۷۹ الی ۸۴ پانزده اختراع را ثبت کردم و در جشنواره خوارزمی شرکت کردم که یک سکه به عنوان جایزه دریافت کردم  و هیچ گونه حمایتی نشدم. به همین خاطر ثبت اختراع را رها کردم و به دنبال تحقیقات در مورد کشف نشده ها رفتم.

وی در ارتباط با تولید انبوه و تجاری کردن اختراعاتش اذعان داشت: زمانی که شروع به طراحی، ساخت و ثبت اختراعاتم کردم، مانند برخی جوانان مخترع فعلی از  ذوق و شوق آرام و قرار نداشتم ، تصورم این بود الان در خانه ما را  می زنند و چند میلیارد برای  طرح هایم پرداخت می کنند.

وی افزود:با هر شرکت و تولید کننده ای  وارد مذاکره میشدم از من خود طرح رو می خواستند و هیچ شرکتی حاضر به پرداخت هزینه مالی نگردید. قصد داشتم  دستگاه قند خورد کن برقی را تجاری سازی کنم که  متاسفانه از روی طرح کپی کردند، اما طرح سایبان موتورسیکلت ( اتاقک ) ، کالسکه موتورسیکلت وارد مرحله تجاری سازی شده است.

نوایی  با بیان اینکه در مورد زمین لرزه و دلیل اصلی رخداد آن  مطالعاتی انجام داده ام گفت: در ابتدا پیگیر مطالعاتی در مورد بیشترین ماده موجود در جهان هستی شدم و با ماده تاریک روبرو شدم که طبق گفته دانشمندان ۹۶ درصد جهان هستی را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر به این نتیجه رسیده ام کل جهان هستی از ماده تاریک شکل گرفته است.

نوایی در مورد اهرام مصر گفت: جالب است بدانیم حدود چهار هزار سال قبل در مصر به وجود تابش نیرویی از آسمان پی برده‌اند و اقدام به ساخت  اهرام مصر کرده‌اند و جالبتر این که با توجه اینکه  ماده تاریک به صورت عمودی و افقی و در چهار جهت انتقال می یابد اهرام را چهار ضلعی طراحی و ساخته اند .

وی با اشاره به تحقیقات خود در ارتباط با ماده تاریک بیان داشت: تابش ماده تاریک باعث پیری موجودات می شود که آثارش را می توان از سفید شدن مو از بالای سر مشاهده کرد.با توجه به تحقیقاتم در مورد تابش ماده تاریک ، همرفت گرمایی دست که دانشمندان آمریکا و روسیه از آن یاد می کنند بر اثر ساطع شدن ماده تاریک از کف دست و پا است و نظریه آنها را با توجه به چرخیدن کاغذ رو به شمال و جنوب یا شرق و غرب رد کردم .

نظریه وی در ارتباط با نحوه رخداد زمین لرزه می گوید : بر اثر گازهای ساطع شده از مواد مذاب و به خاطر حرکت صفحات تکتونیک و فاصله افتادن بین صفحات و مواد مذاب مخازنی از گازها شکل می گیرد هر اندازه مخازن بزرگتر باشد زمین لرزه مهیبتر خواهد شد

نوایی به بی قرارای حیوانات هنگام وقوع زلزله اشاره و گفت: حیوانات به خاطر اینکه ماده تاریک را به راحتی نمیتواند تخلیه کنند اگر مخازن شکل بگیرد بر اثر نیروی گرانشی و تابش ماده تاریک از هسته مرکزی زمین و آسمان واکنش نشان داده و بیقراری میکنند  .

مخترع جوان کشورمان به لزوم تخلیه درست ماده تاریک در بدن اشاره کرد و گفت:در بدن انسان اگر ماده تاریک درست تخلیه نشود باعث رشد تومورها می شود مسئله ای که هنوز به آن نرسیده اند و امیدوارم محققین این مسئله را مورد بررسی قرار دهند من با ساخت هرمی و البته رو به بالا و گیر انداختن ماده تاریک باعث رشد بیش از حد معمول نخود و عدس و. … شدم.

وی افزود: در ادامه تحقیقاتم متوجه شدم تابش ماده تاریک و کم شدن آن باعث کوچکتر شدن حیوانات یا انسانهای امروزی شده است و اینکه دانشمندان اعلام می کنند دایناسورها بر اثر برخورد شهاب سنگ از بین رفته اند درست نیست .حیوانات آن عصر با اسمهای مختلف الان کنار ما زندگی می کنند و در صورت نیاز می توانم با رشد بیش از حد معمول توسط تابش ماده تاریک به آنها این موضوع را اثبات کنم  .

نوایی اذعان داشت: به دنبال تحقیقاتم موفق به ساخت دستگاهی شدم که می تواند ماده تاریک و نیروی گرانشی زمین را اندازه‌ گیری کند که حاصل این کار نشان دادن زمین لرزه ساعت‌ها قبل از وقوع است .

وی با اشاره به سازمان ملل افزود : تا دوسال آینده با کمک خدا این سیستم در کشورهای پیشرفته ثبت و به سازمان ملل متحد هدیه خواهم داد تا دنیا بداند ایرانی در صدد نجات جان بشریت است.

نوایی در مورد پیش بینی زمین لرزه گفت:  لازم است بدانیم زمین لرزه بدون نصب دستگاه قابل پیش بینی نیست و نخواهد بود  فقط در یک روش می توانیم زمین لرزه را تا حدودی پیش بینی کنیم، آن هم اینکه اگر زمین لرزه‌ای  مثلا درکرمان رخ داد در مناطق بالا دستی و اصفهان و بالاتر ، سمنان و… امتداد خواهد یافت البته تا زمانی که ماده تاریک به چرخه سوخت طبیعت برگردد و اگر دانشمندان به این واقعیت برسند می توانند دلیل رخداد های مختلف زمین لرزه در  ژاپن را پیدا کنند و می توان زمین لرزه ها را کنترل کرد  .

نوایی در پایان  خطاب به مخترعان کشورمان گفت:از مخترعین و نخبه ها می خواهم با بی سوادی مبارزه کنند و کشور را ترک نکنند تا دست در دست هم کشور را آباد سازیم.

برخی از اختراعات نوایی:

۱_ پمپ آب بدون نیاز به هواگیری و سوپاپ 

۲_ تراز لیزری

۳_ زاویه سنج لیزی

۴_ دستگاه قند خورد کن برقی

۵_ کنترل کننده و تنظیم کننده فاصله خودرو حین حرکت از خودرو جلویی

۶_ راهنما بغل خودرو مجهز به سیستم راهنمای متحرک جهت کامیونها و اتوبوسها 

۷_ آینه بغل خودرو مجهز به سیستم راهنمای متحرک جهت خودرو های کوچک .

۸_ کمربند ایمنی خودکار که پس از نشستن سرنشین به طور اتومات بسته می‌شود بدون دخالت دست  .

۹_ چادر تمام اتوماتیک خودرو باشد سیستم کنترل ازدواج راه دور  .

۱۰_ دستگاه هوا دهی آبزیان

۱۱_ دستگاه هوادهی آبزیان یک الکترو موتور جایگزین شش الکترو موتور طریقه انتقال نیرو محرکه توسط روغن و لوله کشی مرتبط بدون قرار دادن الکترو موتور داخل آب استخر  (در جنوب کشور به علت شور بودن آب استخرها معمولا الکترو موتور های فعلی بعد از یک دوره استفاده باید تعویض شود و در این طرح نیازی به تعویض نیست  .

۱۲_ دستگاه گچ زن اتومات در کارهای ساختمانی

۱۳_ جمع کننده لکه های نفتی از سطح آب.

۱۴_ سمباده زن برقی مختص استفاده در ساختمان و خودرو.

۱۵_ چراغ نفتی برقی انژکتوری جهت مناطق زلزله زده و فاقد گاز  

 انتهای پیام/

www.tehranstar.com