اخبار اقتصادی

پیچیده‌ترین دستگاه کمک ناوبری دنیا در ایران ساخته می‌شود

محمد امیرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: از یک سال پیش بررسی، بازدید مستمر و تحقیقات لازم توسط کارشناسان اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی انجام و جلسه های متعددی با حضور کارشناسان این اداره کل و شرکت صنایع الکترونیک شیراز انجام شد.

وی  با بیان اینکه صاشیراز یک دستگاه DME را ساخته که آماده تست است، گفت: با توجه به مشابهت عملکرد و ساختاری سامانه دفاعی تکن شرکت صاشیراز، از حدود پنج سال پیش با تولید این سامانه دفاعی آمادگی خود را برای سامانه کمک ناوبری DME اعلام کرد.

وی ادامه داد: پس از انجام بازدیدها از DME تولیدی صاشیراز و برگزاری جلسه های کارشناسی برخی مشکلات سیستم طراحی شده برطرف و محصول به نیاز شرکت نزدیک شد.

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به اینکه در طرح ملی کشورمان قرار است راه های هوایی RNAV بر اساس سیگنال  GNSS و سامانه  DME به عنوان پشتیبان در مدار قرار گیرند، گفت: اکنون حدود ۶۵ درصد هدایت راه های هوایی ما بر اساس دستگاه های کمک ناوبری انجام می شود و ما به حدود ۲۰ تا ۳۰ دستگاه DME جدید نیاز داریم که با امضای این قرارداد می توانیم نیازهای موجود را در آینده با توان داخلی برطرف کنیم.

امیرانی با اشاره به اینکه DME نسبت به دستگاه های VOR و DVORفناوری پیچیده تری دارد، اضافه کرد:پیش از این DME مورد نیاز را از کشورهای آلمان، اسپانیا و کره تامین می کردیم که با امضای این قرارداد گامی بلند در تولید دستگاه های کمک ناوبری داخلی برداشته می شود.

وی با بیان این‌که در مرداد امسال هیئت مدیره شرکت فرودگاه ها مجوز خرید یک دستگاه DME داخلی را از شرکت صاشیراز صادر و به این معاونت ابلاغ کرد، یادآور شد: دیروز ۱۲ آذرماه قرارداد ساخت یک دستگاه DME آزمایشی میان مدیران عامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و صاشیراز امضا شد. این محصول به صورت آزمایشی در یکی از کارگاه های ورک شاپ مستقر و پس از برطرف شدن اشکال‌های احتمالی در یکی از ایستگاه ها نصب و راه اندازی خواهد شد.

معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اظهار کرد: این قرارداد تامین اعتبار شده و مدت اجرای آن یک سال است. DME مخفف عبارت Distance Measuring Equipment است و  با استفاده از این دستگاه خلبان هر لحظه فاصله خود از محل نصب این دستگاه از فرودگاه ها و ایستگاه های هوایی را به صورت عدد در مقیاس مایل هوایی  در اختیار دارد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com