اخبار اقتصادی

پیش بینی رشد ۳٫۲ درصدی اقتصاد جهان در ۲۰۲۰

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بیزینس استاندارد، به گفته تحلیلگران پس از حدود ۲ سال رشد ضعیف، نرخ تولید ناخالص داخلی جهان در ۲۰۲۰ ثابت می شود و از آغاز نیمه دوم سال تا ۲۰۲۱ رشد خواهد داشت. ولی برای اینکه این اتفاق بیفتد، آنها انتظار دارند درگیری های تجاری آرام شوند و رشد اشتغال و مصرف در آمریکا همچنان قوی باقی بماند.

 تحلیلگران بانک سرمایه گذاری گلدمن ساچز نتیجه شرایط آسان تر مالی و پایان درگیری تجاری بین آمریکا و چین را افزایش رشد اقتصاد جهان می دانند.  آنها احتمال ورود اقتصاد آمریکا به یک دوره رکود را در ۲۰۲۰، بیست درصد تخمین می زنند.

 یان هاتزیوس، اقتصاددان ارتش در گلدمن ساچز در آخرین گزارش این بانک نوشت:« گرچه میانگین رشد سالانه تولید ناخالص داخلی جهان افزایش کمی خواهد داشت و از ۳٫۱ درصد ۲۰۱۹ به ۳٫۴ درصد در ۲۰۲۰ می رسد، ولی نشان دهنده یک الگوی تدریجی برای رشد آهسته اقتصاد در سال جاری و سال آینده میلادی است. اطمینان ما از اینکه اقتصاد جهان به تدریج بهبود خواهد یافت در آمریکا بیشتر است چون تقاضا در این کشور بیشتر به شرایط مالی واکنش نشان می دهد و همچنین در انگلیس انتظار داریم روند کاهش رشد اقتصادی در اثر برگزیت برعکس و سیاست مالی تسهیل شود».

 از طرف دیگر، بانک سرمایه گذاری مورگان استنلی رشد تولید ناخالص داخلی جهان را در ۲۰۲۰، ۳٫۲ درصد و در ۲۰۲۱، ۳٫۵ درصد پیش بینی می‌کند. شرکت سرمایه گذاری CLSA  رشد اقتصاد جهان را در ۲۰۱۹ ، ۲٫۲ تخمین می زند که ۲٫۹ درصد کمتر از سال گذشته است و انتظار دارد رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۰ به یک درصد برسد و پس از آن در ۲۰۲۱ تا ۲٫۲ درصد افزایش یابد.

 اندرو گارتویت، مدیر و استراتژیست بازار جهانی در کردیت سوئیس در آخرین گزارش خود نوشت:« از آغاز سال ۲۰۱۸ شاهد طولانی ترین دوره ضعف رشد تولید ناخالص داخلی جهان بوده ایم. ولی به نظر می رسد هنوز امیدی وجود دارد. شاخص مدیران خرید کمی از پایین ترین حد خود بالا آمده است».

 انتهای پیام/۱۳۴

www.tehranstar.com