اخبار اقتصادی

پیش بینی افزایش ۷۰۰ هزار بشکه ای عرضه مازاد نفت جهان در سال ۲۰۲۰

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد علی رغم اینکه اوپک و متحدانش تولید خود را بیش از پیش کاهش می دهند و رشد تولید شیل آمریکا کند شده است، نفت مازاد جهان به شدت افزایش خواهد یافت.

 آژانس بین المللی انرژی که مقر آن در پاریس است در گزارش ماهانه خود اعلام کرد:« علی رغم محدودیت های بیشتر تولید و پیش بینی ما از کاهش عرضه غیر اوپک تا ۲٫۱ میلیون بشکه در روز، نفت مازاد جهان در سه ماهه اول ۲۰۲۰ احتمالا ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت».

 سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و سایر تولید کنندگان از جمله روسیه طی ائتلافی با عنوان اوپک+ هفته گذشته توافق کردند ۵۰۰ هزار بشکه دیگر در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ از تولید خود کم کنند تا بازار متعادل و از قیمت نفت حمایت شود. این قرارداد تا ماه مارس اعتبار دارد.

 آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد حتی اگر ائتلاف وپک+ به شدت به این قرارداد جدید پایبند باشد و مشکلات سیاسی همچنان جلوی صادرات نفت ایران، لیبی و ونزوئلا را بگیرد، تنها ۵۳۰ هزار بشکه نفت خام نسبت به تولید ماه نوامبر از بازار بیرون کشیده خواهد شد.

 گزارش این آژانس در تضاد با نظر خود اوپک است که پیش بینی می کند بازار نفت در سال آینده کمی کسری عرضه داشته باشد چون عربستان سعودی قرار است تولید نفت خود را بیش از سهمیه اش طبق قرارداد اوپک کاهش دهد.

 طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، تولید نفت ائتلاف اوپک+ قرار است در نیمه اول سال آینده میلادی ۷۰۰ هزار بشکه در روز بیش از تقاضا برای نفت این گروه باشد و این رقم در نیمه دوم سال به یک میلیون بشکه در روز می رسد.

 آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای رشد عرضه کشورهای غیر اوپک در ۲۰۲۰، ۲۰۰ هزار بشکه در روز پایین آورد که دلیل آن ادامه کند شدن تولید نفت آمریکا و انتظار کاهش تولید برزیل و غنا و کاهش بیشتر تولید توسط متحدان اوپک است.

 انتظار می رود بیشترین کاهش تولید را نفت شیل آمریکا داشته باشد. گردانندگان این صنعت هزینه های خود را تحت فشار سرمایه‌گذاران برای افزایش سود دهی پایین آورده اند.

 آژانس بین‌المللی انرژی تخمین می زند رشد تولید نفت آمریکا تا ۱٫۱ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۰ کند شود. رشد تولید این صنعت در سال جاری میلادی ۱٫۶ میلیون بشکه در روز بود.

 انتهای پیام/۱۸

www.tehranstar.com