اخبار اقتصادی

پیشنهاد تاسیس کاریابی اختصاصی معلولان

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در نشست سه ساعته با جمعی از نخبگان دارای معلولیت به مناسبت ۱۲آذر ( روز جهانی افراد دارای معلولیت) گفت: همچنان تلاش می‌کنیم اکثریت این شورا از بخش‌های غیردولتی باشد تا با یک نگاه نقادانه به مسائل نگاه کند و مسیر درستی را به ما نشان دهد.

او با بیان اینکه این شورا می‌تواند در طول سال نظرات و دیدگاه‌های خود را در حوزه معلولان ارائه کند، اظهار امیدواری کرد که تشکیل این شورا در پیشبرد برنامه‌های سازمان بهزیستی کشور موثر باشد.

شریعتمداری تاکید کرد: این شورا به عنوان شورای مشورتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند به عنوان یک دستاورد مهم از نشست امروز مطرح شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: معلولان علاوه بر حقوق اساسی ملت دارای حقوق اختصاصی هم هستند. از این رو باید در جست‌و‌جوی بستری مناسب برای ایجاد شرایط مطلوب  برای حل مشکلات و دستیابی به حقوق‌شان باشیم.

او یاد آورشد: در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما احترام به افراد دارای معلولیت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، چراکه آنها توانمندی‌هایی خوبی دارند و محدودیت باعث نشده تا آنها از این مسیر بازبمانند.

شریعتمداری ادامه داد: یقینا بدون دسترسی به یک وحدت عمومی و انسجام ملی و یکپارچگی در فکر و اندیشه بین همه آحاد جامعه به خصوص جامعه نخبگان دسترسی به این هدف مقدور نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: باید از جداسازی معلولان از سایر افراد جامعه جلوگیری کنیم و از راهکارهای اجتماعی برای حل مشکلات جامعه بهره‌مند شویم.

او افزود: باید از اقدام مبتنی بر حل مشکل یک فرد خارج شده و به سمت حل مشکل مبتنی بر جامعه معلولان حرکت کرد . به این ترتیب می‌توانیم به یک موفقیت بزرگ دست پیدا کنیم.

شریعتمداری گفت: بر اساس همین رویکرد  باید در تامین نیازهای اصولی افراد دارای معلولیت و سایر افراد جامعه علاوه بر استفاده از حقوق اساسی آنها سیاستگذاری اصولی هم در این زمینه انجام شود.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: باید در زمینه بهداشت، تامین سلامت، استقلال برای زندگی در جامعه، تامین مشارکت برای همکاری با بقیه افراد جامعه و خود شکوفایی معلولان گام‌های موثری برداشت.

او به محورهای همکاری دولت با سازمان‌های مردم نهاد و مجموعه‌ها با جامعه معلولان اشاره کرد و گفت: با همکاری دولت با مجموعه‌های یاد شده و بدون نیاز به منابع مالی می‌توان بخشی از مشکلات و مسائل جامع معلولان را حل و فصل کرد. در همین زمینه هم نیازمند فکر و اندیشه جامعه افراد دارای معلولیت هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: در مورد قانون جامع حمایت از معلولان چند آئین‌نامه پیش‌بینی کرده بودیم. همچنین موفق شدیم  اساسنامه صندوق فرصت‌های شغلی معلولان را به تصویب برسانیم. آخرین آئین‌نامه این قانون مربوط به مساله مناسب‌سازی بود که در ۱۶ ماده به تصویب هیات وزیران رسید.

او درباره اساسنامه صندوق فرصت‌های شغلی معلولان نیز تصریح کرد: مقدمات این آئین‌نامه آماده و در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح شد که امیدوار بودیم در این هفته به نتیجه برسد، چراکه این اساسنامه می‌تواند اقدامی موثر در جهت حل مشکلات جامعه باشد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه اجرای قانون جامع معلولان به ۲۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، گفت: امروز متناسب‌سازی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به ویژه جامعه معلولان امری ضروری است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصویب آئین‌نامه‌های قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و شروع اولین تخصیص اعتباری آن را گامی بزرگ دانست و افزود: امروز نیمی از مسکن خانوارهای دارای دو معلول تامین و واگذار شده است و امیدواریم واگذاری مسکن مابقی خانوارها نیز در عمر باقیمانده دولت محقق شود.

او درباره وجود نواقص احتمالی در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به ویژه در حوزه ناشنوایان کشور نیز بیان کرد: می‌توان برای رفع نواقص قانون جامع حمایت از حقوق معلولان با برگزاری جلسات در قالب لایحه و پیشنهاد آن را برای مصوبه هیات وزیران با کمک رییس سازمان بهزیستی آماده و ارسال کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به افزایش تعداد تشکل‌های جامعه معلولان اشاره کرد و گفت: ۱۵ درصد  تعداد تشکل‌های معلولان در این دوره افزایش پیدا کرده است که در این زمینه سازمان بهزیستی تسهیلات لازم را فراهم می‌کند.

اوخاطرنشان کرد: درباره نظارت بر اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت نیز کمیته‌ای به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل شده، وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی دبیر آن و دبیرخانه آن در سازمان بهزیستی کشور مستقر است. توصیه می‌کنم این دبیرخانه به سازمان‌های مردم نهاد واگذار شود و سازمان بهزیستی خود متکفل دبیرخانه نباشد، اما می‌تواند دبیری آن را برعهده بگیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره مساله اشتغال پیشنهاد کرد که کاریابی اختصاصی معلولان ایجاد شود.

 انتهای پیام/

www.tehranstar.com