اخبار اقتصادی

پرونده اقتصادی در تسنیم| «جنگ خاموش» آغاز شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درحال حاضر گاز طبیعی به‌عنوان سومین منبع انرژی در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرجع اکثر پیش‌بینی‌های مراکز معتبر انرژی دنیا نشان می‌دهد که گاز طبیعی تا سال۲۰۴۰ پس از انرژی‌های تجدیدپذیر، به‌عنوان سوختی پاک و ارزان، بیشترین رشد تقاضا را در بین سایر منابع اولیه انرژی خواهد داشت (وضعیت مربوط به پیش‌بینی مصرف منابع مختلف انرژی در نمودار ۱ آورده شده است).  بر این اساس بسیاری از کارشناسان، قرن حاضر را «قرن گاز» می‌نامند. همانطور که در نمودار ۱ مشخص است، میزان مصرف گاز طبیعی در سال ۲۰۳۵ از زغال سنگ پیشی ‌گرفته و در بین منابع تأمین انرژی جهان، پس از نفت در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

صنعت نفت ,

پیش بینی ‌های جدید نیز حاکی از پیشی گرفتن گاز از نفت خام تا سال ۲۰۴۰ را دارد. گاز طبیعی در حوزه انرژی ایران نیز دارای اهمیت بالایی است؛ چراکه اولاً ایران در جایگاه دوم دارندگان گاز‌‌ طبیعی جهان قرار دارد (نمودار ۲) و ثانیاً سهم عمده سبد مصرف انرژی کشور (حدود ۷۰%) نیز متعلق به گاز است.

صنعت نفت ,

صنعت نفت ,

صنعت نفت ,

 

در این بین ایران با در دست داشتن ۱۸% از ذخایر گاز جهان  و همچنین موقعیت استراتژیک خود در بازار گاز میتواند به عنوان یکی از بازیگران اصلی این بازار نقش آفرینی کند و به کمک صادرات گاز طبیعی پیوندهای راهبردی بلندمدت با کشورهای طرف تقاضا ایجاد کند.

بررسی ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی ایران در زمینه صادرات گاز، محور پرونده‌ای است که با عنوان “جنگ خاموش” از این پس در خبرگزاری تسنیم پیگیری می شود.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com