اخبار اقتصادی

پرداخت ۵۰ میلیاردتومان تسهیلات به تعاونی های تولید کننده

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی اصغرنورالله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید از امهال پرداخت اقساط تسهیلات ۲۴۴ هزار نفر از وام گیرندگان این صندوق در دوران کرونا به مدت سه ماه خبر داد.

نوراله زاده در بروز مشکلات بوجود آمده در حوزه کسب و کارهای خرد و کوچک مورد حمایت صندوق کارآفرینی امید با وجود بیماری کرونا گفت: کرونا آسیب های بسیاری به کارآفرینان خرد و کوچک مورد حمایت صندوق وارد نمود. به طوریکه دربعضی از کسب وکارها آسیب های جدی و در بعضی باعث رونق و حرکت کسب وکارهای دیگری شد. به عنوان مثال صندوق کارآفرینی امید بنا به دستور دولت و بانک مرکزی سه ماه اقساط وام گیرندگان را امهال نمود، ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع ورودی صندوق که از ۲۴۴ هزار وام‌گیرنده به باید به صندوق پرداخت می شد که متوقف شد. اما یک سری از تعاونی‌ها که در حوزه تولید ماسک و گان و مواد شوینده و ضدعفونی کننده فعالیت داشتند نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان تحت نظر وزارت بهداشت دریافت نمودند که به بعضی از واحدها تا سقف ۱۰۰میلیون تومان تسهیلات پرداخت شد تا در این مدت کوتاه به حالت اولیه بازگردد.

وی در ادامه افزود: یکسری از طرح‌ها که تصویب شده بود خیلی‌ها در دوران کرونا برای پیگیری آن و دریافت تسهیلات نیامدند به طوری که کرونا باعث شده بود که رفت و آمد، سخت دفترخانه ها برای ترحین ضمانت های طرح ها تعطیل و به طور کلی کسی نمی‌توانست پیگیر تسهیلات مصوب خود باشد، به طوری که صاحبان کسب و کار نیز این نظر را داشتند که اکنون که همه جا تعطیل است و کسی نمی‌تواند از محصول نهایی آنها استفاده کند چرا ما تسهیلات خود را دریافت کنیم و دغدغه بازپس دادن تسهیلات را داشته باشند.

نوراله زاده درباره آسیب دیدن گلخانه ها و پرورش دهندگان گل و گیاه گفت: در حوزه گل و گیاه و گلخانه نزدیک به ۵۰۰تا ۶۰۰ واحد گلخانه که در محیط های روستایی سال گذشته تأمین مالی گردیده بود متاسفانه در شرف ورشکستگی هستند، بر اساس برنامه‌ریزی این واحدها قرار بود محصولات خود را در آستانه نوروز و اعیاد شعبانیه به فروش برساند که با توجه به بروز بیماری کرونا حتی مراسم‌های جشن تولدها، عروسی‌ها و ترحیم‌ها نیز برگزار نشد که بازار پررونق برای این واحدهای روستایی محسوب می‌شد اما در حال مماشات هستیم تا به یک حالت برسیم تا بتوانیم تسهیلات پرداخت شده را باز پس بگیریم و کسب وکارشان رونق مجدد بگیرد.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ادامه از اهمیت فعالیت های روستایی وتولیدات آنها افزود: صندوق کارآفرینی امید در تلاش است زنجیره تولید در روستاها بطور کامل تکمیل شده و از اتلاف محصول تولید شده کم شود، بعنوان مثال در جای یک روستایی مقداری کره محلی را عرضه می کرد محصول خوشمزه و با کیفیت بود اما اگر زنجیره تولید در آن روستا کامل بود می توانست با بسته بندی بهداشتی در مراکز عرضه و فروشگاه ها آنرا پخش و بفروش برساند.

 انتهای پیام/

www.tehranstar.com