اخبار اقتصادی

ویروس کرونا ۳۰ درصد تولید روزانه در اقتصاد آمریکا را از بین برد

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، موسسه تحقیقاتی مودیز آنالیتیکس هشدار داد در حالیکه سیاست ماندن در خانه برای مبارزه با ویروس کرونا در اکثر ایالت های آمریکا موثر بوده ولی محدودیت های ناشی از این ویروس تا حالا ۲۹ درصد تولید روزانه آمریکا را از بین برده است.

 فاجعه اقتصادی ناشی از بسته شدن تمامی کسب و کارها در صنایع مختلف از سرگرمی گرفته تا خرده فروشی، تا سال ها بی سابقه خواهد بود. اولین تخمین ها زده شده و دورنمای اقتصاد کاملاً تیره و تار است.

 طبق مطالعات مؤسسه تحقیقاتی مودیز که در زمان بسته شدن فعالیت های غیر ضروری در ۴۱ ایالت انجام شد، کالیفرنیا به تنهایی ۲٫۸ میلیارد دلار در روز از دست داده  که برابر با بیش از ۳۱٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی روزانه این ایالت است.

 کاهش تولید در ۱۵ ایالت دیگر که تقریباً ۷۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی روزانه آمریکا را در اختیار دارند، ۱۲٫۵ میلیارد دلار است و ۳۰ ایالت دیگر به همراه واشنگتن ۴٫۹ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی روزانه را از دست می‌دهند.

 پیامدهای اقتصادی بحران ویروس کرونا از نظر کاهش تولید همین حالا هم بدتر از عواقب حمله‌های تروریستی یازدهم سپتامبر است. تولید در آمریکا در نتیجه تعطیلی سه هفته‌ای  350 میلیارد دلار کاهش یافته است در حالی که کاهش تولید پس از حمله‌های یازدهم سپتامبر ۱۱۱ میلیارد دلار بود.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد مودیز آنالیتیکس گفت:« مثل این می‌ماند که ایالت ایندیانا برای یک سال ناپدید شود. این یک فاجعه طبیعی است. هیچ چیز در رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ شبیه آنچه امروز تجربه می کنیم نبود».

 اگر این کاهش تولید ادامه داشته باشد، ۷۵ درصد تولید ناخالص داخلی سالانه آمریکا از بین می رود. البته این استراتژیست اعتقادی به طولانی شدن این وضعیت ندارد و انتظار دارد شرایط قبل از پایان سه ماهه دوم بهبود یابد. این تحلیلگر اقتصادی پیش‌بینی می‌کند بسیاری از کشورها قبل از آغاز تابستان باز شوند.

 طبق اطلاعات دانشگاه جانز هاپکینز، تا روز یک شنبه بیش از ۳۱۰ هزار نفر در سراسر آمریکا مبتلا به ویروس کرونا شده بودند که حدود ۲۵ درصد کل موارد ابتلا به این ویروس در سراسر جهان است.

 انتهای پیام/۱۴

www.tehranstar.com