اخبار اقتصادی

وعده پوچ تنظیم بازار؛ مشکل دپوی ۱۵۰۰ کانتینر برنج در گمرک رجایی حل نشد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند روز قبل با مطرح شدن دپو ۱۵۰۰ کانتینر برنج در گمرک شهید رجایی مسئله از سوی نهادهای مختلف از ستاد تنظیم بازار پیگیری شد. در حال حاضر ممنوعیت فصلی واردات برنج برای حمایت از تولید داخل برداشته شده و با توجه به نیاز بازار نهادهای متولی بدنبال تعیین تکلیف این کالای اساسی دپو شده در گمرک و بنادر هستند.

در همین راستا رئیس سازمان ملی استاندارد کشور با بیان اینکه  وقتی کالایی در گمرک می‌آید تا زمانی که دستگاه‌های نظارت کیفیت مانند استاندارد اجازه صدور گواهی انطباق را به آنها ندهند نباید اجازه ترخیص صادر شود، بیان کرد: وقتی کالاها به اجبار باید در آنجا بماند به معنای دپوی کالا نیست که در آنجا مانده و به ناحق انبار شود.

وی گفت: در حال حاضر سازمان‌ ملی استاندارد در حال بررسی این ۱۵۰۰ کانتینر است و به محض اینکه هرکدام از سازمان ملی استاندارد گواهی انطباق دریافت کنند از گمرک ترخیص می‌شود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم، گفته بود، صورت جلسه سه جانبه به استناد اختیارات تفویض شده از سوی شورای عالی استاندارد به وزارت صمت، سازمان استاندارد و دستگاههای تخصصی ذیربط (وزارت جهاد) صرفا در خصوص درصد شکستگی محموله برنج به امضا رسیده و در حال ابلاغ به گمرک است.

وی گفت: بر اساس این مصوبه صرفا درصد شکستگی برنج بر اساس استاندارد سابق اعمال می‌گردد و سایر شاخصهای استاندارد برنج مطابق مصوبه شورای عالی استاندراد در حال اجرا می‌باشد.

این مقام مسئول گفت: پس ابلاغ مصوبه به گمرک حداکثر تا سه شنبه عملیات ترخیص برنج از بنادر کشور با سرعت انجام خواهد شد. این در حالی است که پیگیری ها از گمرک شهید رجایی نشان می دهد این مشکلات همچنان پابرجاست.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com