اخبار اقتصادی

ورود گویان به جمع صادرکنندگان نفت خام از ابتدای ۲۰۲۰

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت های تولید نفت آمریکایی اکسون موبیل و هس قصد دارند اولین محموله نفت خام گویان را بین ژانویه و فوریه سال آینده میلادی صادر کنند که نقطه عطفی برای این تولیدکننده جدید آمریکای لاتین است.

 کنسرسیومی شامل هر دوی این شرکت‌ها و یک واحد از شرکت CNOOC چین تا به حال بیش از ۶ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و گاز در سواحل گویان اکتشاف کرده‌اند که در نهایت می توان از آنها روزانه ۷۵۰ هزار بشکه برای کشوری که هیچ تاریخچه ای در تولید نفت ندارد، تولید کرد.

 این اکتشاف های نفتی کشور فقیر گویان را که مدتهاست با تولیدکنندگانی مثل ونزوئلا و برزیل هم مرز بوده است، به یک منطقه حساس  برای سرمایه‌گذاری نفت تبدیل می‌کنند .

 سخنگوی شرکت اکسون در گویان گفت فعالیت های کلیدی آنها در بلوک بزرگ استابروک جلوتر از برنامه پیش می رود. وی گفت هفته های آینده بسیار حساس خواهد بود چون تولید در این منطقه تحت تاثیر شرایط جوی و سایر عوامل قرار می گیرد.

 نفت خام «لیزا» اولین درجه نفت خام گویان خواهد بود که تولید و به بازار عرضه می شود. این نفت ۳۲ درجه API و ۰٫۵ درصد محتوای سولفور دارد.

 اکسون قصد دارد دو محموله یک میلیون بشکه‌ای از نفت خام لیزا را در ژانویه صادر کند. همین مقدار نفت هم در فوریه توسط  شرکت هس و دولت گویان صادر خواهد شد.

 شرکت CNOOC چین که هنوز برنامه ای برای صادرات ندارد، این نفت را به چین می‌فرستد. این درجه متوسط و شیرین نفت خام مورد علاقه پالایشگاه های چین است.

 یکی از تاجران نفتی گفت:« ما انتظار داریم نفت لیزا ۴ تا ۶ دلار بیشتر از قیمت نفت برنت در سه ماه اول صادراتش فروخته شود. اولین خریداران این نفت را آزمایش می‌کنند و بعد شاید قیمت آن بالاتر برود».

انتظار می رود تا ۱۲۰ هزار بشکه نفت طی سال های  2020 تا  2022 از پروژه لیزا تولید شود و این مقدار تا ۲۰۲۵ به ۷۵۰ هزار بشکه در روز برسد. اکسون اولین تولید را در اوایل سال ۲۰۲۰ انجام می دهد.

 اکسون و شرکایش چهارده اکتشاف بزرگ در بلوک استابروک از ۲۰۱۵ انجام داده اند.

انتهای پیام/۸

www.tehranstar.com