اخبار اقتصادی

معرفی قراردادهای آتی زیره سبز بورس کالا

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، معاملات قراردادهای آتی زیره سبز برای اولین بار در اردیبهشت سال ۹۳ وارد بازار مشتقه بورس کالای ایران شد و نخستین معامله قراردادهای آتی زیره سبز(تحویل خردادماه) در تاریخ ۲۸ اردیبهشت سال ۹۳ در بورس کالای ایران کلید خورد.

این در حالی بود که معامله‌گران زیره سبز در استان خراسان به‌صورت سنتی معاملات نقدی و مشتقه زیره سبز را انجام می‌دادند و تقریباً تمامی حالت‌های قراردادهای اختیار معامله و آتی، در بازار سنتی انجام می‌شد.

دریافت کدبورسی

تجربه ورود قراردادهای آتی زیره سبز در سال ۹۳ به بورس کالا موفقیت‌آمیز نبود، به‌نحوی‌که حجم معاملات روزانه حداکثر به ۱۷ قرارداد می‌رسید. به همین دلیل قرارداد آتی زیره سبز در نیمه سال ۹۴ متوقف و از تابلو معاملات آتی حذف شد.

این گزارش می‌افزاید: پس از تجربه موفق قراردادهای مشتقه زعفران در بورس کالا در سالجاری، دوباره قراردادهای آتی زیره سبز در روز ۱۷ تیرماه امسال وارد بازار مشتقه بورس کالا شد و این بار، حجم معاملات قراردادهای زیره سبز در اولین روز کاری، بیش از دو برابر کل حجم معاملات سال ۹۳ و ۹۴ بود که نشان از استقبال فعالان از این ابزار مالی داشت.

نکته قابل ذکر این که قراردادهای آتی زیره سبز، ماهیتا شبیه به قراردادهای آتی زعفران است و تنها در برخی از مشخصات قرارداد با یکدیگر متفاوت هستند.

مهم‌ترین مشخصات قراردادهای آتی زیره سبز

از مهم‌ترین مشخصات قراردادهای آتی زیره سبز می‌توان به اندازه قرارداد، نماد معاملاتی، حداقل تغییر قیمت سفارش، سقف موقعیت تعهدی باز و … اشاره کرد.

اندازه قرارداد:

یکی از ویژگی‌های اصلی یک قرارداد آتی، اندازه هر قرارداد است. در قراردادهای آتی کالا، اندازه هر قرارداد توسط بورس تعیین می‌شود و سرمایه‌گذاران صرفاً می‌توانند مضرب‌های صحیحی از این مقدار را مورد معامله قرار دهند.

در حال حاضر اندازه قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالا ۱۰۰ کیلوگرم زیره سبز است. به عبارتی سرمایه‌گذاران طی انجام خرید یا فروش یک قرارداد آتی زیره سبز، ۱۰۰ کیلوگرم زیره خریداری کرده یا به فروش می‌رسانند.

همچنین با توجه به اینکه هر قرارداد شامل ۱۰۰ کیلوگرم است، بنابراین اگر سرمایه‌گذاری قصد خرید یا فروش ۶۰۰ کیلو زیره سبز را در معاملات آتی زیره سبز داشته باشد، می‌بایست ۶ قرارداد آتی زیره سبز خرید کرده یا به فروش برساند.

حداقل تغییر قیمت سفارشات (tick price)

برای واردکردن قیمت سفارشات، در سامانه معاملات آتی محدودیتی وجود دارد. به این صورت که قیمت‌های واردشده به سیستم، حتما باید مضربی از یک عدد که توسط بورس تعیین‌شده، باشد. درواقع تغییر قیمت‌ها در آتی زیره سبز باید ۱۰ تومان به ۱۰ تومان انجام شود.

به‌عنوان ‌مثال اگر معامله‌گری قصد واردکردن سفارشی باقیمت ۵۹٫۶۵۳ ریال دارد، ناچار است سفارش خود را بر روی یکی از قیمت‌های ۵۹٫۶۰۰ و یا ۵۹٫۷۰۰ قرار دهد.

همچنین حداقل قیمت تغییر سفارش در بازارهای مختلف متفاوت است و با توجه به شرایط بازار تعیین می‌گردد. در قرارداد آتی سکه، حداقل تغییر قیمت سفارش ۵۰۰ تومان تعیین‌شده بود، اما این مقدار در قراردادهای آتی زعفران و آتی زیره سبز ۱۰ تومان است.

نماد معاملاتی زیره سبز

در تابلو معاملات بازار آتی، هر سررسید با یک نماد مشخص نمایش داده می‌شود. هر نماد معاملاتی متشکل از نام کالا، ماه و سال قرارداد است و تمامی نمادهای معاملاتی بایستی به تصویب هیئت پذیرش رسیده باشند.

در معاملات آتی زیره سبز نمادهای معاملاتی قراردادهای زیره نیز از نام لاتین، سال و ماه قرارداد تشکیل می‌شوند. بر این اساس هر نماد معاملاتی برای زیره سبز به‌صورت CSMMYY است که در آن CS مخفف زیره سبز (cumin seed) است، MM علامت اختصاری ماه قرارداد (به‌صورت حروف انگلیسی) و YY سال قرارداد (به‌صورت عدد) است. به‌عنوان‌مثال نماد معاملاتی CSSH98 نشان‌دهنده قرارداد آتی زیره سبز تحویل شهریورماه ۹۸ است.

سقف موقعیت تعهدی باز

بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی، اتخاذ موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌هایی روبرو است؛ به این معنی که یک مشتری مجاز نیست بیش‌ازحد معینی که توسط هیئت پذیرش تعیین می‌شود، موقعیت تعهدی اخذ کند.

هم‌اکنون سقف موقعیت‌های تعهدی برای مشتریان حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

مشتریان حقیقی: مشتریان حقیقی مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۳۰۰ موقعیت تعهدی خرید و موقعیت فروش اخذ نمایند.

مشتریان حقوقی: اشخاص حقوقی مجاز هستند که ۳۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی اخذ نمایند و این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار افزایش یابد.

بازارگردان: بازارگردان مجاز است ۱۰۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی اخذ نماید و این تعداد می‌تواند تا ۲۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار افزایش یابد.

حد نوسان قیمت روزانه، صف خرید و صف فروش در معاملات آتی زیره سبز

در قراردادهای آتی زیره سبز حد نوسان محدود به (%۵±) قیمت تسویه روز معاملاتی قبل است و امکان ثبت سفارش باقیمتی بالاتر و پایین‌تر از این بازه وجود ندارد.

این گزارش می‌افزاید: در صورتی‌که فروشندگان تمایل داشته باشند قیمتی بیشتر از این بازه را به‌عنوان قیمت فروش خود در سیستم ثبت نمایند، به دلیل محدودیت بازه مجاز، این امکان وجود ندارد. در این شرایط هیچ سفارش فروشی در سیستم ثبت نمی‌شود و به‌اصطلاح گفته می‌شود که بازار صف خرید است. این شرایط به ضرر دارندگان موقعیت تعهدی فروش و به سود دارندگان موقعیت تعهدی خرید می‌شود.

در شرایط کاهشی و انتظار ریزش بیشتر بازار و تمایل خریداران به خرید در قیمت‌های پایین‌تر، سفارش خریدی در سیستم ثبت نمی‌شود و در این شرایط با صف فروش مواجه می‌شویم که به ضرر دارندگان موقعیت تعهدی خرید و سود دارندگان موقعیت تعهدی فروش است.

وجه تضمین

در حال حاضر وجه تضمین در بازار آتی زیره سبز ۱۰ درصد ارزش قرارداد است. به بیان دیگر وجه تضمین برای قرارداد زیره سبز ۴۲۰ هزار تومان است؛ یعنی برای خرید و فروش هر کیلوگرم زیره سبز، وجه تضمینی معادل ۴۲۰ هزار تومان موردنیاز است. (حداقل مبلغ جهت خرید یا فروش برابر با ۴۲۰ هزار تومان است.)

نکته بسیار مهم: وجه تضمین از طریق شرکت بورس کالا تعیین می‌شود و ممکن در بازه‌های زمانی مختلف، مقدار دیگری باشد. لذا توصیه می‌شود همواره برای اطمینان از وجه تضمین جاری، به سایت بورس کالا مراجعه شود.

ساعت معاملاتی

بازه زمانی معامله قراردادهای آتی زیره سبز در روزهای مختلف، به شرح زیر است:

روزهای شنبه تا چهارشنبه: از ۱۰:۰۰ الی ۱۷:۰۰

روزهای پنجشنبه‌ها: ۱۰:۰۰ الی ۱۶:۰۰

آخرین روز معاملاتی: ۱۰:۰۰ الی ۱۵:۳۰

نکته: منظور از آخرین روز معاملاتی، تاریخ سررسید هر قرارداد است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com