اخبار اقتصادی

معاون اسبق وزیر اقتصاد: رقم صادرات نفت و درآمد مالیاتی در بودجه ۹۹ واقع بینانه نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حیدر مستخدمین حسینی در مصاحبه با رادیو گفت: بودجه برنامه مالی دولت است که برای یکسال تدوین می شود و در برگیرنده پیش بینی درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار در کنار برآورد هزینه ها برای رسیدن به هدف یا اهدافی که در برنامه لحاظ شده است.

وی همچنین اظهارداشت: بودجه از حساسیت خاصی برخوردار است چرا که با نان مردم، بنگاه ها و فعالان اقتصادی گره می خورد.

معاون اسبق وزیر اقتصاد و بانک مرکزی گفت: فعالان اقتصادی به بودجه توجه ویژه ای دارند مبنی بر اینکه به چه نحوی تنظیم شده و همینطور هدفی که می خواهد طی کند در چه سمت و سویی خواهد بود.

وی افزود: سقف کل بودجه کشور در سال آینده یک هزار و ۹۸۸ هزار میلیارد تومان است که از این رقم یک هزار و ۴۸۴ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات غیر انتفاعی است.

مستخدمین حسینی اظهارداشت: بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال آینده ۵۶۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که سهم منابع عمومی دولت ۴۸۵ هزار میلیارد تومان و درآمدهای اختصاصی ۷۹ هزار میلیارد تومان است.

وی توضیح داد: بودجه شرکت های دولتی ۷۵ درصد بودجه کل کشور را شامل می شود به عبارتی بخش عمده ای از بودجه مملکت در سایه قرار دارد.

وی افزود: بودجه ای که دولت به مجلس تقدیم کرد حاوی چند نکته کلیدی است نخست درآمد حاصل از فروش نفت است که در بودجه بر پایه یک میلیون بشکه در روز لحاظ شده است.

مستخدمین حسینی بیان داشت: این عدد سال گذشته برای بودجه امسال ۱,۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده بودکه به هیچ وجه تحقق پیدا نکرد.

وی اضافه کرد: میزان صادرات نفت در حال حاضر ۳۰۰ هزار بشکه در روز است بنابراین تعیین فروش یک میلیون بشکه نفت در روز برای بودجه سال آینده غیر واقعی است.

معاون اسبق وزیر اقتصاد و بانک مرکزی گفت: رئیس جمهور در جلسه علنی مجلس بودجه سال ۹۹ را «بودجه مقاومت » توصیف کرد.

وی افزود: تصور رئیس قوه مجریه برای ارائه بودجه به مجلس این بود که شرایط در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ تغییر زیادی پیدا نمی کند بنابراین با چنین تصویری تعیین یک میلیون بشکه نفت در روز جهت صادرات برای سال آینده جای بس تامل دارد.

مستخدمین حسینی اظهارداشت: نکته قابل ذکر دیگر در بودجه سال ۹۹ مربوط به مالیات و درآمدهای حاصل از گمرک که دولت ۱۹۵ هزار میلیارد تومان در بودجه پیش بینی کرده است.

وی گفت: بر اساس بودجه ۹۹ دولت فقط درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی را برای گمرک از محل وصول حقوق و عوارض در نظر گرفته و بقیه ۱۹۵ هزار میلیارد تومان بر دوش مالیات خواهد بود که بسیار سنگین است چون اقتصاد ایران در شرایط تورم و رکود بسر می برد.

معاون اسبق وزیر اقتصاد و بانک مرکزی افزود: بودجه ۹۹ بر اساس این دو پیش فرض یکی فروش یک میلیون بشکه نفت در روز و دیگر پیش بینی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان منابع از محل مالیات و درآمدهای حاصل از گمرک در بودجه « غیر واقعی » است مگر اینکه دولت انتظار یک شوک بیرونی مثل تغییر فضای دیپلماسی را تا پایان سال و همینطور برای سال ۹۹ مدنظر داشته باشد.

وی اظهارداشت: این شوک بیرونی می تواند تاثیرگذار باشد و سازو کار بودجه را به واقعیت نزدیک کند اما با توجه به شرایط فعلی کشور چنین کاری بعید به نظر می رسد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com