اخبار اقتصادی

مشارکت شرکت‌های ایرانی برای توسعه نیروگاه‌های برق‌آبی تاجیکستان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکشنبه این هفته میزبان وزرای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به منظور عملیاتی کردن موافقتنامه مشارکت ایران در این اتحادیه اقتصادی منطقه‌ای بوده‌ایم.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان افزود: دیروز و امروز نیز میزبان وزیر انرژی و منابع آبی تاجیکستان به منظور ترسیم خطوط جدیدی برای همکاری‌های اقتصادی با جمهوری تاجیکستان بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه امروز و فردا نیز میزبان معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان هستیم، گفت: ظهر امروز در جلسه با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان فعالیت‌های عمده‌ای در جهت سنکرن کردن سیستم برق دو کشور، احداث نیروگاه‌های برق‌آبی بر روی سد خداآفرین و سایر ظرفیت‌های موجود بر روی این رودخانه مرزی مورد توافق قرار گرفت. 

وزیر نیرو ادامه داد: روز پنجشنبه نیز همزمان با برگزاری دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری میزبان ۱۵ کشور منطقه و سازمان‌های بین‌المللی برای طراحی برنامه‌های همکاری در زمینه آب هستیم.

وی تاکید کرد: شاید اگر تحریم‎‌ها وجود نداشت ما این میزان وقت و انرژی را به مسائل منطقه‌ای و همسایگان اختصاص نمی‌دادیم. تردیدی ندارم آنچه که این روزها در ارتباط با فعالیت‌های منطقه‌ای در بخش‌های مختلف کشور صورت می‌گیرد، ارتباطاتی که برقرار و پروژه‌های که تعریف می‌شود با پایان یافتن تحریم‌ها این فعالیت‌ها متوقف نخواهد شد.

اردکانیان ادامه داد: در این صورت شاهد آن خواهیم بود که با وجود تمامی سختی‌های که تحریم‌ها برای مردم ما ایجاد کرد اما این نتیجه را به دنبال داشت که هم بیشتر به ظرفیت‌های خود توجه کرده و هم مشارکت فعالانه‌تری با همسایگان و کشورهای منطقه در جهت استفاده بهینه از فرصت‌ها، منابع و امکانات داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: در مجموع دنیا نیز متوجه این تغییر و تحول در روابط منطقه‌ای ایران شده و امیدواری ما این است که کشورهای همسایه ما نیز قدر این فرصت را بدانند؛ چرا که برای مردم ما نحوه برخورد همسایگان ما و کشورهای منطقه در این ایام موضوعی خواهد بود که قطعا فراموش نخواهد شد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سنکرون کردن شبکه برق ایران و تاجیکستان اشاره کرد و افزود: همزمان کردن سیستم برق دو کشور یا چند کشور در ابتدا مستلزم داشتن ارتباط الکتریکی است. مباحث مطرح شده با وزیر انرژی و منابع آبی تاجیکستان نیز در خصوص برقراری ارتباط الکتریکی است.

اردکانیان ادامه داد: این امر مستلزم مذاکراتی چهارجانبه با افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و ایران است و برهمین اساس درصددیم که این مذاکرات را آغاز کنیم.

وی با اشاره به اینکه وجود رودخانه‌های متعدد خروشان در تاجیکستان باعث شده تا حدود ۱۵ درصد ظرفیت برق‌آبی جهان مربوط به این کشور باشد، گفت: اگر سرمایه‌گذاری لازم در این بخش صورت بگیرد طبیعتا با احداث سد و نیروگاه برق‌آبی در این رودخانه‌ها شاهد تولید انرژی فراوان برق‌آبی خواهیم بود که برق تولیدی تاجیکستان در این حوزه تمامی منطقه را بهره‌مند خواهد کرد. تاجیکستان پروژه‌های مطالعاتی بزرگی در این بخش دارد که ایران نیز قطعا در این پروژه‌ها مشارکت خواهد کرد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع رایگان شدن آب و برق مدارس اشاره کرد و گفت: نه تنها وزارت نیرو بلکه وزارت نفت حاضر است مبالغ مالی لازم برای پرداخت قبض آب، برق و گاز را از منابع خود در اختیار آموزش و پرورش بگذارد تا نگوییم آب، برق و گاز مدارس رایگان است؛ چرا که اگر از ابتدای به فرزندان خود بگوییم این کالاهای مهم و اساسی رایگان است طبیعتا تربیت آن‌ها به سمت مصرف درست این منابع کار سخت‌تری خواهد بود.

وی تاکید کرد: بنابراین وزارتخانه‌های نیرو و نفت حاضر هستند مبلغ مورد نیاز برای پرداخت قبوض آب، برق و گاز را در حد الگوی مصرف در اختیار آموزش و پرورش قرار بدهند و در بودجه نیز این مسئله دیده شود تا این رقم به صورت ۱۰۰ درصدی تخصیص یافته و از ابتدا خزانه آن را از حساب این دو وزارتخانه برداشت و به حساب آموزش و پرورش واریز کند.

اردکانیان ادامه داد: روز گذشته که این مسئله در هیئت وزیران مورد بررسی قرار گرفت از سوی وزیر آموزش و پرورش پذیرفته نشد و خواسته شد که آب و برق مدارس در حد الگوی مصرف رایگان و بیش از الگوی مصرف وجه آن را پرداخت کنند.

وی افزود: لذا آنچه تصویب و در لایحه بودجه هفته آینده تقدیم مجلس خواهد شد این است که مدارس ما در حد الکوی مصرف آب، برق و گاز آن‌ها رایگان باشد و در صورت مصرف بیشتر قبوض مربوطه برای آن‌ها صادر شود.

وزیر نیرو اضافه کرد: میزان الگوی مصرف نیز بسته به شرایط اقلیمی در مناطق گرمسیری و عادی متفاوت است و ما منتظریم به محض اینکه این تصمیم نهایی شود و حتی قبل از آن براساس آخرین اطلاعات هواشناسی و کمیت مصرف در مدارس و موسسات آموزشی اعداد و ارقام را اعلام کنیم.

اردکانیان در پایان تاکید کرد: ولی کماکان نظر کارشناسی ما این است که خیلی بهتر بود وجه آب، برق و گار مصرفی را پرداخت می‌کردیم؛ چرا که بدآموزی رایگان تلقی شدن آب، برق، گاز و هر منبع زیست محیطی دیگری بسیار بیشتر از اعداد و ارقام مطرح شده در این بخش است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com