اخبار اقتصادی

قطع ارتباط روسیه با سوئیفت به معنای اعلام جنگ است

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، دیمیتری مدودیف ،نخست وزیر روسیه هشدار داد محدود کردن دسترسی روسیه به سیستم پرداخت بانکی بین المللی سوئیفت به معنای اعلام جنگ است.

وی در گفتگو با خبرنگاران یادآوری کرد که غرب یک بار به طور جدی این گزینه را در نظر گرفته بود و مسکو از آن آگاه است.

نخست وزیر روسیه گفت:« این اقدام به معنای اعلام جنگ است». وی اضافه کرد این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود دولت روسیه به دنبال راه هایی برای حفاظت از بخش روسی اینترنت باشد.

سیستم بانکی سوئیفت پرداخت های بین مرزی بین ۱۱ هزار موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور در سراسر جهان را تسهیل می‌کند. درخواست قطع ارتباط بانک‌های روسیه با این شبکه انتقال پول اولین بار در ۲۰۱۴ در پاسخ به نقش مسکو در درگیری‌های اوکراین مطرح شد.

این عقیده بار دیگر سال گذشته توسط کرت ولکر،نماینده ویژه واشنگتن در اوکراین بیان شد. ولکر در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا گفت این «گزینه هسته‌ای» همچنان روی میز است ولی برای تمام کسانی که درگیر آن هستند، هزینه هایی در بر دارد.

روسیه  در آستانه قطع ارتباطش با سوئیفت، برروی جایگزینی برای آن کار می کند- یک شبکه پیام دهی مالی داخلی با عنوان SPFS. این سیستم با طبق همان استانداردهای سوئیفت عمل می کند و در حال حاضر در داخل مورد استفاده است. قرار است این سیستم داخلی به سیستم پرداخت بین بانکی و بین مرزی CIPS چین و مکانیسم پرداخت آینده هند متصل شود. این سیستم پرداخت روسی با سیستم سپام ایران هم کار می کند. بانک های ایران از سال گذشته و وضع دوباره تحریم های آمریکا هیچ دسترسی به سوئیفت ندارند.

انتهای پیام/۱۳۸

www.tehranstar.com