اخبار اقتصادی

عبور آزمایشی از قطعه یک آزادراه تهران-شمال تا ۴۰ روز دیگر/ تعیین عوارض تردد بر اساس هزینه‌ها

سعید شاهسواری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: منطقه یک آزادراه تهران-شمال یکی از مناطق چهارگانه آزادراه مذکور است که طول آن ۳۲ کیلومتر است. این قطعه از اتوبان همت بعداز تقاطع آزادگان مسیر آن شروع می‌شود و تا دو راهی شهرستانک به جاده فعلی کرج-چالوس متصل می شود.

وی بیان کرد:‌این منطقه یکی از مهم‌ترین قطعات آزادراه تهران-شمال است؛ به این دلیل که کل آزادراه تهران-شمال ۶۷ کیلومتر مسیر تهران-کرج-چالوس کوتاه می‌کند که ۶۰ کیلومتر آن در منطقه یک اتفاق می‌افتد. این مسئله به لحاظ ترافیکی کمک شایانی به تردد می‌کند. ضمن این‌که بر اسسا برآوردهای صورت گرفته توسط مشاور پروژه سالانه ۸۶ میلیون لیتر صرفه‌جویی می‌شود،‌یعنی حدود ۴۵۰ میلیارد تومان از دوش دولت برداشته می‌شود.

وی تاکید کرد: جدا از این، کاهش تردد از مجور تهران-کرج را خواهیم داشت. کاهش آلودگی،‌کوتاه شدن زمان سفر و عبور ایمن از دیگر ویژگی‌های افتتاح قطعه یک آزادراه تهران-شمال است.

 وی یادآور شد: در قطعه ۴ آزادراه پس از چهار سال از بهره‌برداری تاکنون حادثه منجر به فوتی نداشته‌ایم. مرزن‌آباد تا چالوس یکی از مناطق پر حادثه جاده چالوس است که این عملکرد بسیار درخشان است و عبور ایمن را برای مردم تسهیل می‌کند.

 مدیرعامل آزادراه تهران-شمال درباره منطقه یک گفت: بعد  از افتتاح منطقه یک طولانی‌ترین تونل آزادراهی کشور را به نام تالون خواهیم داشت. این تونل ۴۹۵۰ متر طول دارد. حدود ۴۷ درصد از قطعه یک از تونل عبور م‌کند و با احتساب تونل‌های رفت و برگشت و تونل‌های دسترسی ۳۴ کیلومتر حفاری تونل را در ۳۲ کیلومتر رفت و برگشت انجام داده‌ایم.

شاهسواری با بیان این‌که بزرگ‌ترین پل، پل شماره ۶ به طول ۳۲۰ متر با دهانه وسط ۱۶۰ و ارتفاع پایه در بلندترین نقطه ۸۰ متر است،‌ادامه داد: در کل منطقه یک روشنایی داریم که نصب چراغ‌ها بیش از ۸۰ درصد به اتمام رسیده است. پایه‌ها چراغ‌ها به طور کامل انجام شده و عملیات کابل‌کشی روشنایی در حال انجام شده که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اعلام این‌که تا اواخر دی ماه امسال کابل کشی به پایان می‌رسد، اظهار کرد: روسازی پروژه تقریبا به اتمام رسیده است، فقط ۲۰۰ متر محدوده سر در ورودی باقیمانده که است کهآخر آذرماه به اتمام می‌رسد. نصب تابلو، علائم و گارد ریل‌ها بیش از ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا اواخر آذرماه به اتمام می‌رسد. بعد از آن خط‌کشی و نظافت منطقه یک انجام خواهد شد. عمده کار باقیمانده در بخش تاسیسات و تجهیزات است که در تلاشیم به زودی بحث روشنایی، تهویه تونل‌ها به پایان برسید.

 وی با بیان این‌که نصب اکسیال فن‌های دو طرف تونل تالون (در هر دهانه ۳ اکسیال فن نصب می‌شود) در حال انجام است، گفت: این فن‌ها به صورت مکشی عمل می‌کنند و باعث می‌شود آلایندگی و حریق احتمالی در تونل پخش نشود. بر اساس برنامه نصب این فن‌ها تا اواخر نیمه دیماه به اتمام می‌رسد و از اوایل دیماه کابل‌کشی این فن‌ها انجام خواهد شد.

به گفته وی، ۷۰ درصد لوله‌کشی آتش‌نشانی برای تونل‌های بزرگ  به اتمام رسیده و پمپ‌ها خریداری و در حال نصب است و تا آخر آذر به مخازن آتش‌نشانی وصل خواهد شد.

 مدیرعامل شرکت آزادراه تهران-شمال در پاسخ به این که تا امروز چقدر در ساخت قطعه یک آزادراه هزینه شده و تا اتمام آن چه میزان منابع مالی نیاز است، تصریح کرد:‌ تاکنون برای این منطقه بیش از ۳۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و پیش بینی می‌شود تا انتهای پروژه ۶۰۰میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد. با مساعدت دولت و سازمان برنامه و مجموعه بنیاد مستضعفان خوشبختانه در دوره مهندس سعیدی کیا و مهندس فتاح با حمایت بنیاد پروژه معطل تامین منابع مالی نبوده است.

شاهسواری در خصوص زمان بهره‌برداری از قطعه یک آزادراه تهران-شمال، گفت:‌ تلاش می‌کنیم در اواخر دیماه عبور آزمایشی در این آزادراه داشته باشیم و طبق وعده مدیران در دهه فجر این قطعه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در پاسخ به این پرسش که عوارض عبور وسایل نقلیه در قطعه یک چه میزانی خواهد بود، اضافه کرد:‌ ۴۰ درصد سرمایه‌گذاری که بنیاد در آزادراه انجام داده قرار است طی ۱۰ سال از طریق خودروهای عبوری بازگشت داده شود. هر سال بر اساس سرمایه‌گذاری انجام شده میزان عوارض تعیین می‌شود که ما پیشنهاد دهنده آن هستیم و وزارت راه و شهرسازی نرخ عوارض را تصویب می‌کند.

وی ارقام ۱۰۰ هزار تومانی برای عوارض تردد از قطعه یک آزادراه تهران-شمال را تکذیب کرد و افزود: این رقم‌ها واقعیت ندارد و نرخ عوارض بر اساس میزان هزینه انجام شده تعیین خواهد شد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com