اخبار اقتصادی

صرفه جویی ۱۰ درصدی بودجه ۳ بانک و بیمه دولتی کفاف ۱ ماه یارانه را می‌دهد

رضا غلامی پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به  بودجه ۹٫۳ میلیارد تومانی کشور در سال ۱۳۴۰ گفت: شاخص قیمت‌ها طی ۵۸ سال گذشته حدود ۳۸۰۰ برابر شده که اگر بودجه هم همین‌ قدر اضافه می‌شد، بودجه سال ۱۳۹۸ باید اندکی بیش از ۳۵۰۰۰ میلیارد تومان می‌شد که یک دوازدهم بودجه مصوب این سال است.

وی به بند ۳ سیاستهای کلی نظام  در خصوص نظام بودجه ریزی اشاره کرد و گفت: بر اساس این سیاست “تدوین نظام بودجه ریزی کشور بر مبنای بودجه ریزی عملیاتی هماهنگ با سند چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه‌های ۵ ساله و تاکید بر شفاف سازی، قابلیت نظارت و منطقی کردن هزینه‌ها”  صورت می‌گرفت. اگر همین بند از سیاستهای کلی طی ۱۵ سال گذشته انجام می‌شد بخش عمده ای از مشکلات امروز وجود نداشت.

غلامی، با اشاره به اینکه، یکی از محورهای چارچوب اصلاح ساختار بودجه که اخیرا توسط سازمان برنامه و بودجه تدوین شده و تبلیغات فراوان تلویزیونی نیز برای آن انجام شده، “بودجه ریزی بر مبنای عملیات” است، ادامه داد، البته سالهاست که دولتهای مختلف تلاش دارند آن را انجام دهند.

مدیر کل نظارت و هماهنگی دفتر معاون اول رئیس جمهور در دولت نهم گفت: بنظر می‌رسد دولتها اهتمام جدی در انجام این کار نداشته اند چراکه، براساس بند ٣ سیاستهای کلی نظام در بخش مالی که در دی ماه ١٣٨٣ تصویب شده، “تدوین نظام بودجه ریزی کشور بر مبنای عملیات …” از محورهای اصلی نظام مالی کشور بوده است.

این پژوهشگر اقتصادی همچنین با اشاره به مهمترین نکات بودجه شرکتهای دولتی گفت: مجموع بودجه بانک مرکزی، بیمه مرکزی و بیمه ایران در سال جاری بیش از ٣۶ هزار میلیارد تومان است. یعنی با ۱۰ درصد صرفه جویی در هزینه‌های این ٣ شرکت، هزینه یک ماه یارانه پرداختی کشور تامین می‌شود.

وی افزود، باید به این نکته توجه کرد که  بودجه کل شرکتهای دولتی ۱۴۰۰هزار میلیارد تومان است بر این اساس به نظر می‌رسد بایستی صرفه جویی را از شرکتهای دولتی شروع کنند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۸، ۱۴۲ هزارمیلیارد تومان هزار میلیارد تومان بود که در لایحه بودجه ۹۹ به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

این پژوهشگر اقتصادی گفت: پرداخت مستقیم به مردم از این محل ۷۴ هزار میلیارد تومان، به دولت و شرکت‌ها ۹۹ هزار میلیارد و برای مابقی هم ۸ محل مصرف جدید اضافه بر سال گذشته ایجاد کرده‌اند.
بودجه ایران ,

انتهای پیام/

www.tehranstar.com