اخبار اقتصادی

شرکت‌های ایرانی در سوریه سد و تصفیه‌خانه می‌سازند

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه نشست با وزیر منابع آبی سوریه از  مثبت بودن مذاکرات با وزیر منابع آبی سوریه برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه سدسازی و ایجاد تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب در این کشور خبر داد و گفت: جزئیات اجرای این فعالیت‌ها به کمیته مشترک همکاری، با مسئولیت معاونان وزرای نیرو از سمت ایران و منابع آب از سمت جمهوری عربی سوریه واگذار شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس، یادداشت تفاهمی تا عصر فردا تهیه و امضا خواهد شد و شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های سدسازی، نیروگاه‌های برق‌آبی، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، شبکه‌های آبرسانی، ظرفیت سازی نیروی انسانی و ساخت تجهیزات در کشور سوریه مشارکت خواهند کرد.

اردکانیان با اشاره به مذاکرات انجام شده در این نشست درخصوص برنامه‌های مرکز منطقه‌ای و همکاری‌های چند جانبه پیش رو در زمینه آب و فاضلاب گفت: در این نشست زمینه‌های مختلف همکاری‌های دوجانبه و جوانب مختلف حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی بخش آب و فاضلاب سوریه را مورد بحث قرار دادیم و توافق شد که تا فردا عصر چارچوب یک یادداشت تفاهم را تهیه و به امضا برسانیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: طبق ساز و کار تعیین شده در این تفاهم‌نامه شرکت‌های ایرانی می‌توانند در پروژه‌های سدسازی، نیروگاه‌های برق‌آبی، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، شبکه‌های آبرسانی، ظرفیت سازی نیروی انسانی و ساخت تجهیزات در کشور سوریه مشارکت داشته باشند.

اردکانیان تصریح کرد: در پروژه‌های متعددی که اکنون در بازسازی سوریه مطرح بوده و پس از پایان جنگ و استقرار کامل شرایط مناسب عملیاتی خواهند شد، شرکت‌های ایرانی طبیعتاً از اولویت خاصی برخوردار خواهند بود.

در ادامه، حسین عرنوس، وزیر منابع آبی سوریه نیز گفت: کشور سوریه از حضور شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های بازسازی استقبال می‌کند.

وی افزود: درخصوص پروژه‌های مشترکی که در سوریه در حال فعالیت هستند و همچنین در مورد پروژه‌هایی که با مشکل مواجه شده‌اند، با طرف ایرانی مذاکرات خوبی داشتیم.

وزیر منابع آبی سوریه ادامه داد: قرار شد برای رسیدگی به وضعیت پروژه‌های موجود، یادداشت تفاهمی بین دو طرف امضا شود، به‌ویژه در سایه نیاز روز افزون کشور سوریه به منابع آبی، طراحی پروژه‌های آبی برای آینده این کشور مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com