اخبار اقتصادی

سقوط دلار آمریکا نزدیک است

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا تودی، در شرایطی که همه گیری ویروس کرونا احتمالاً آخرین ضربه را به دلار آمریکا به عنوان ارز برتر ذخیره در جهان زده است، نشانه هایی از سقوط غیرقابل اجتناب آن از مدتها قبل دیده می‌شد.

استفان روچ، اقتصاددان سابق مورگان استنلی می ‌گوید دلار به خاطر کمبود سپرده‌ گذاریهای داخلی در آمریکا و کسری بودجه بزرگ آن، در حال افول است.

« اقتصاد آمریکا مدت‌هاست تحت تاثیر بی ثباتی های قابل توجه بزرگی قرار گرفته است که می‌توان از بین آنها به نرخ بسیار پایین سپرده گذاری های داخلی و کسری بودجه شدید اشاره کرد».

 وی گفت در شرایطی که سرمایه‌گذاران به دنبال منابع ایمن می گردند، دلار آمریکا علی‌رغم قدرت فعلی آن به زودی به شدت سقوط می کند و 35 درصد از ارزش خود را در برابر سایر ارزهای متعلق به شرکای تجاریش از دست می دهد. روچ قبلا هشدار داده بود سقوط دلار باعث تورم و کسری تجاری بیشتر میشود و قیمت را برای مصرف کنندگان آمریکا بالا می برد. طبق پیش بینی او، این رویداد ها طی دو سال آینده اتفاق خواهند افتاد.

روچ گفت:« در همین حین، آمریکا در حال خارج شدن از برنامه جهانی شدن است و قصد دارد خودش را از سایر دنیا جدا سازد .این یک ترکیب مرگبار است».

روچ اشاره کرد سهم دلار در ذخایر رسمی ارز خارجی حدود ۱۰ درصد طی دو دهه گذشته کاهش یافته و این روند طی سال‌های آینده شتاب می گیرد.

 وی همچنین عقیده دارد ضعف دلار با افزایش ارزش یورو و یوان همزمان خواهد بود.

« در شرایطی که چین و منطقه یورو  40 درصد تجارت آمریکا را تشکیل می دهند، سقوط دلار با افزایش ارزش ارز این دو منطقه همزمان خواهد بود».

 انتهای پیام/۸۷

www.tehranstar.com