اخبار اقتصادی

ساخت مدرن‌ترین ترمینال مسافربری دریایی ایران در سواحل مکران

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی در بازدید از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با اشاره به برچیدن اسکله های نصب سریع دهه ۶۰ در بندر چابهار، اظهار کرد: با سرمایه گذاری دولت در بندر چابهار و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص توسعه سواحل مکران، فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به بهره برداری رسیده و عملا از یک بندر استاندارد، مجهز، با کیفیت و تجهیزات به روز با ظرفیت ۸٫۵ میلیون تن بهره مند هستیم.

وی با بیان این که مجموع ظرفیت بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری به ۱۱ میلیون تن خواهد رسید افزود: این یک پیشرفت بزرگ و یکی از اهدافی است که برای توسعه سواحل مکران جزو الزامات برنامه ای بوده است.

وی یادآور شد: ۲۰۳ هکتار استحصال در فاز نخست طرح توسعه بندر چابهار انجام شده است، با اجرای فاز ۲، ظرفیت این بندر به حدود ۳۵ میلیون تن در مجموع اعم از اسکله های نفتی، فله و کانتینری خواهد رسید و با اسکله های جدیدی که احداث می شود بزرگترین کشتی های کانتینری در این بندر پهلو خواهند گرفت و ایران را در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته قرار خواهد داد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که بندر چابهار نیاز به ذخیره انبار و سیلو دارد اظهار کرد: در این راستا عملیات احداث ۲ پروژه جدید در این بندر آغاز شد، در حدود ۱۱۹ هکتار اراضی استحصال شده این بندر عملیات احداث شبکه معابر و تاسیسات زیربنایی شامل پست های برق، آب، مخابرات انجام و همچنین یک سیلوی ۱۰۰ هزار تنی غلات احداث می شود تا بتوان با سیستم مکش اتوماتیک غلات فله عملیات تخلیه و بارگیری را انجام داد.

اسلامی با یادآوری این‌که نقشه پروژه اتوبان نیز به عنوان نیاز مبرم مردم چابهار در دست اجراست، ادامه داد: قرارداد این طرح ابلاغ شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد تا مردم چابهار از اتوبان دسترسی خوبی بهره مند شوند، بر اساس این طرح مسیر کنارک تا سه راهی نیکشهر و پلیس راه ۴ خطه می شود.

*مدرن ترین ترمینال مسافربری دریایی کشور در چابهار

وی اضافه کرد: مدرن ترین ترمینال مسافربری دریایی کشور با برخورداری از به روز ترین تجهیزات در بندر چابهار ایجاد شده است، در هیچ نقطه ای از کشور ترمینال مسافری با این مشخصات وجود ندارد.

وزیر راه با اشاره به این‌که سال ۹۶ کشتی مسافری بین چابهار و مسقط تردد می کرد که متوقف شد، اظهار کرد: با هماهنگی انجام شده و امضای قرارداد توسط سازمان بنادر و دریانوردی، از پایان آذر ماه امسال کشتی های مسافری در این مسیر عملیات جابه جایی مسافر را آغاز خواهد کرد.

اسلامی گفت: تاکید بر این است که مسافرت دریایی تسهیل و تسریع شود، چراکه با ظرفیت موجود می توان بین بنادر ایران و کشورهای همسایه مسافرت دریایی داشت. در حوزه ترانزیت شمال – جنوب بزرگترین خط ریلی در دست احداث است که با عنایت  رهبر معظم انقلاب و تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی، این پروژه شتاب خواهد گرفت، همچنین عملیات ساخت فرودگاه چابهار که آرزوی دیرینه مردم سیستان و بلوچستان بود به‌عنوان یکی از الزامات توسعه اقتصادی مکران دیروز پنجشنبه ۱۴ آذر آغاز شد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com