اخبار اقتصادی

زنگنه: آیین نامه ساخت پتروپالایشگاه‌ها به زودی نهایی می‌شود/ جمع آوری گازهای فلر تا ۱۴۰۱

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجتبی توانگر نماینده مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی کلیاتی از پرسش و پاسخ یکی از نمایندگان مجلس با وزیر نفت در جلسه سه شنبه گذشته را منتشر کرد.

توانگر نوشت: سه شنبه گذشته آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت مهمان جلسه غیرعلنی مجلس بود که پس از سخنان اولیه جناب وزیر، فرصتی به سه تن از نمایندگان داده شد تا هریک نکاتی را در سه دقیقه مطرح نمایند. محورهایی که یکی از نمایندگان بیان کرد و پاسخهای وزیر به شرح ذیل بود:

۱٫ انتصابات: چرا نمایندگان مجلس گذشته را بخصوص افراد غیرمرتبط رادرمناصب مهم وزارت نفت به کار گرفتید؟دلیل ارتقای برخی افراد خاص و اعطای وریدهای ویژه به آنها چه بوده است؟ فردی که قبلا معاون وزیرنفت بوده و قبل ازاجرای قانون سقف پاداش بازنشستگی باپاداش میلیاردی بازنشست شد چرا در مرداد ۹۸ مجددا به عنوان مشاور شما منصوب شده است؟

زنگنه: ما هیچ نماینده ای رااستخدام نکردیم. آقای مقدم انسان شایسته است که به درد مامیخورد ویک ریال هم برای مشاور بودن نمی گیرد.

۲٫ آسمانخراش شرکت گاز: در شرایط بی پولی کشور که وزیر محترم نیز از اوضاع بد مالی در وزارتخانه سخن می گوید دلیل اصرار شرکت ملی گاز برای ساخت برج جدید چند هزارمیلیاردی در خیابان پاسداران چیست؟

زنگنه: هیچ ساخت و ساز یا خرید ساختمان جدید در وزارت نفت در دستور کار نیست و نباید ادامه یابد.

۳٫ گازهای فلر: بیش از ۲۰ سال از مطرح شدن طرح ساماندهی و جمع‌آوری گازهای‌فلر-که معادل چند فاز پارس جنوبی را می سوزاند-دروزارت‌نفت می‌گذرد. باوجود متقاضی بخش‌خصوصی،چرا پروژه استفاده ازگازهای فلر دروزارت‌نفت اکنون تنها ۲٫۵درصدپیشرفت فیزیکی دارد؟

زنگنه: درباره گازفلر درست می‌گویید عقب ماندگی داریم.قول می‌دهیم تا ۱۴۰۱ کامل اجرایی شود.

۴٫ پرونده کرسنت: روزی که هفت سال قبل برای اخذ رای اعتماد به مجلس آمدید قول دادید چند هفته ای پرونده کرسنت را به نفع ایران خاتمه دهید! چرا اکنون که کم کم در حال رفتن هستید کرسنت نه تنها بسته نشده که پیچیده تر هم شده است؟

زنگنه: توضیح کرسنت دو ساعت وقت میخواهد ولی مختصرش اینکه ما وارث پرونده کرسنت بودیم و هر زمان میرفت حل شود یک اظهارنظر کار را خراب میکرد. الان هم در دو پرونده در حال پیگیری حقوقی قرارداد کرسنت هستیم.

۵٫ قوانین معطل در اجرا: چرا قانون مشارکت دادن مردم در پروژه های نفتی پس از یک سال و نیم از ابلاغ هنوز اجرایی نشده است. آیین نامه پتروپالایشگاه ها چه شد؟

زنگنه: آیین نامه ساخت پتروپالایشگاه ها در حال تدوین است و به زودی نهایی میشود.

۶٫ کارت سوخت و پالایشگاه: چرا در شش سال از دوران وزارت شما کارت سوخت کنار گذاشته شد که دوباره مجبور شوید به یکباره استفاده از آن را اجباری کنید؟ همچنانکه اعتقاد به ساخت پالایشگاه نفت نداشتید.

زنگنه: کارت سوخت هیچگاه تعطیل نشد، مردم خودشان استفاده نمی کردند.

۷٫ تسویه بدهی ها: علت عدم تهاتر بدهی ۴۰ هزار میلیارد تومانی وزارت نفت به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با فرآورده یا سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس چیست؟

زنگنه: ما سهامی نداریم که بدهیم و اکثرا متعلق به بخش خصوصی و صندوقهای بازنشستگی است.

۸٫ صنایع پایین دستی پتروشیمی: علت عدم توسعه صنایع اشتغال آفرین پایین دستی پتروشیمی در این سالها چه بوده است؟

(پاسخی داده نشد)

۹٫ پروژه های سال آخر دولت: گفته شده در سال آخر دولت حدود ۸۰ میلیارد دلار پروژه در بخشهای بالادستی و پایین دستی نفت و بهینه سازی انرژی کشور در حال تعریف و واگذاری است. لطفا در این باره توضیح دهید.

(پاسخی داده نشد)

انتهای پیام/

www.tehranstar.com