اخبار اقتصادی

رکود بی‌سابقه اقتصاد انگلیس/ کاهش ۲۰ درصدی تولید ناخالص داخلی

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، دفتر آمار ملی انگلیس ارقام مربوط به شدیدترین سقوط ماهانه تولید ناخالص داخلی در تاریخ اقتصاد این کشور در ماه آوریل را منتشر کرد.

تولید ناخالص داخلی انگلیس در مقایسه با ماه قبل ۲۰٫۴ درصد کاهش یافته است، این رکود به مراتب از رقم ۱۸٫۴ درصد که توسط تحلیلگران پیش بینی شده بود، بدتر است.

تولید ناخالص داخلی بریتانیا در ماه آوریل نسبت به همین ماه در سال ۲۰۱۹ کاهش ۲۴٫۵ درصدی را تجربه کرد، چرا که تعطیلی کسب وکارها و فعالیت‌های اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا به شدت به اقتصاد آسیب رساند.

بر اساس این آمار، در سه ماهه منتهی به آوریل نیز اقتصاد انگلیس در مقایسه با دوره سه ماهه قبلی ۱۰٫۴ درصد دچار رکود شد، که باز هم این رقم بیشتر از پیش بینی ۱۰ درصدی تحلیلگران بود.

بریتانیا در تاریخ ۲۳ مارس به منظور مهار شیوع ویروس کرونا مجبور به قرنطنیه و تعطیلی کسب وکارها شد اما بر اساس داده‌های دانشگاه جان هاپکینز، تا صبح امروز (جمعه) حدود ۲۹۳ هزار مورد ابتلا به این ویروس گزارش شده است.

روز چهارشنبه، سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی هشدار داد که بریتانیا احتمالاً سخت‌ترین ضربه اقتصادی ناشی از بحران کرونا را در میان کشورهای توسعه یافته متحمل خواهد شد.

این سازمان بین المللی همچنین پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی انگلیس در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۱٫۵ درصد کاهش می‌یابد، که کمی بدتر از رکود پیش بینی شده برای ایتالیا و فرانسه می‌باشد.

به گفته سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی، به طور بالقوه رکود اقتصادی انگلیس در سال جاری میلادی درصورت موج دوم شیوع کرونا به ۱۴ درصد نیز ممکن است برسد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com