اخبار اقتصادی

روسیه در پاکستان سرمایه گذاری می‌کند

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، مقامات پاکستان اعلام کردند مسکو و اسلام آباد بزرگترین قرارداد همکاری را با هدف توسعه تجارت و کسب و کار امضا کردند که میلیاردها دلار ارزش دارد. این قرارداد شامل سرمایه‌گذاری های عظیمی در صنایع انرژی، راه آهن و فولاد می شود.

 این قرارداد با حضور یک هیئت نمایندگی ۶۴ نفره به رهبری دنیس مانتوروف، وزیر صنعت و تجارت روسیه، در پاکستان برای یک بازدید رسمی چهار روزه امضا شد.

 روسیه طبق بخشی از این قرار داد تا یک میلیارد دلار کمک مالی برای احیا و ارتقاء پروژه کارخانه های فولاد پاکستان  فراهم می کند.

 دو طرف همچنین در مورد سرمایه گذاری در خط لوله گاز شمال-جنوب مذاکره کردند. انتظار می‌رود شرکت‌های روسی یک خط لوله گاز از کراچی در جنوب پاکستان تا لاهور در شمال شرق این کشور برای انتقال گاز طبیعی وارداتی بسازند تا تقاضای انرژی این منطقه را تامین کند.

 روسیه در اوایل سال جاری میلادی قول یک سرمایه‌گذاری ۱۴ میلیارد دلاری را در بخش انرژی پاکستان داده بود که شامل ۲٫۵ میلیارد دلار سرمایه برای پروژه خط لوله شمال-جنوب می شود.

یک شرکت روسی پروژه‌ای برای تبدیل نیروگاه حرارتی مظفرگاره به زغال سنگ و ساخت یک نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی با سوخت زغال سنگ در منطقه جام شورو آغاز کرده است.

طبق گفته مقامات پاکستان سوپرجت های سوخوی۱۰۰ روسیه با انواع قراردادهای اجاره و با گزینه فروش در اختیار پاکستان قرار می گیرد. این هواپیمای باریک بدنه ظرفیت حمل صد مسافر را در مسیرهای داخلی دارد.

به گفته یکی از مقامات، از این هواپیما در  مسیرهای داخلی و بین‌المللی شامل خاورمیانه، کشورهای مستقل مشترک المنافع، هند، چین، سریلانکا، بنگلادش و امارات استفاده می شود.

اسلام آباد که در ۲۰۱۸ هلیکوپترهای MI-35 از روسیه خرید بود، به سایر سخت افزار های روسی هم علاقه مند است. هدف این دو کشور افزایش تجارت دو جانبه است که سال گذشته ۷۰۰ میلیون دلار بود. صادرات پاکستان به روسیه به ۱۵۰ میلیون دلار رسید در حالی که واردات این کشور از روسیه ۲۵۰ میلیون دلار بود.

مسکو همچنین به ساخت یک خط آهن از کوئتا به تفتان هم کمک می کند.

 انتهای پیام/۱۷۰

www.tehranstar.com