اخبار اقتصادی

رشد اقتصادی ۹۸ بدون نفت منفی ۰٫۶ درصد شد/رشد ۳ درصدی بخش کشاورزی +جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران بر مبنای سال پایه ١٣٩ ، نرخ رشد محصول ناخالص داخلی (به قیمت بازار) در سال ١٣٩٨، بدون نفت ۶. –  درصد و  با نفت ٧- درصد بوده است.

نرخ تورم , واحد‌های تولیدی , رشد اقتصادی ایران ,

 نتایج مذکور حاکی است رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ٣ درصد، گروه صنایع و معادن (شامل: استخراج نفت خام و گاز‌طبیعی، سایر معادن، صنعت، انرژی و ساختمان) ١۴,٧- و فعالیت‌های گروه خدمات .٣- درصد رشد داشته است.

به گزارش تسنیم، محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در سال ۱۳۹۸ از قم  7037 میلیارد ریال با نفت  و ۶۱۲۱ میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است در حالی که رقم مذکور در سال قبل با نفت ۷۵۶۷ میلیارد ریال و بدون نفت ۶۱۵۷ میلیارد ریال بوده است. که نشان از رشد منفی ۷ درصدی محصول ناخالص داخلی  با نفت و منفی شش دهم درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در سال ۹۸ است.
محاسبات فصلی در مرکز آمار در قالب ۱۸ بخش اصلی متشکل از ۴۲ رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی isic انجام می‌شود.

بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیربخش‌های زراعت و باغداری دامداری جنگلداری و ماهیگیری است.

گروه صنایع و معادن شامل: زیر بخش استخراج نفت خام و گاز استخراج سایر معادن صنعت تامین آب برق و گاز طبیعی و ساختمان می باشد.
گروه خدمات شامل زیر بخشهای عمده و خرده فروشی، فعالیت های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت مالی و بیمه، مستغلات کرایه و خدمات کسب و کار دامپزشکی اداره امور عمومی و خدمات شهری آموزش، فعالیت مرتبط با سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی اجتماعی شخصی و خانگی است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com