اخبار اقتصادی

دولت باید از صنایع مهم کشور حمایت کند

نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر لزوم توجه کشور به تولید کالاهای مشابه وارداتی تاکید کرد و گفت: ۵ قانون محکم و قوی در رابطه با فضای کسب و کار در کشور داریم. دال مرکزی این قوانین حمایت از تولید کالاهای داخلی به خصو کالاهای تحریمی است.

این نماینده مجلس افزود: باید با حمایت از صنایع تولیدی اثرگذار در کشور، نظیر صنایع فولاد، آنها را تشویق به صادرات کنیم. چرا که رونق تولید کشور با حمایت از صنایع و صادرات کالاهایشان ایجاد می شود..

نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم با حمایت از راه اندازی خط تولید نورد گرم در کشور، تاکید کرد: باید از صنایع آهن و فولاد کشور حمایت شود. چرا که این صنایع موتور پیشرفت کشور است. باید از این کارخانجات به دلیل اشتغال زایی فراوانی که دارند صیانت کنیم.

وی با بیان اینکه تولید نورد گرم در کشور، گامی مهم در کاهش واردات این محصول است، افزود: در حال حاضر این محصول در صنایع مهمی نظیر خودروسازی و نفت و گاز مصرف می شود. بنابراین تولید آن باعث کاهش واردات آن می گردد. ضمن اینکه به کاهش قیمت تمام شده محصولات صنایع خودرو سازی و صنعت نفت نیز کمک می کند.

این نماینده در پایان در خصوص سنگ اندازی برخی ها در مسیر تولید کالاهایی نظیر نورد گرم که وارداتی هستند، بیان کرد: باید با کسانی که با تولید اینگونه محصولات مقاومت می کنند، برخورد شود. امیدواریم با پیگیری هایی که از سوی مجلس انجام می شود، تولید این محصولات در کشور افزایش یابد تا گامی مهم در اشتغال زایی ایجاد گردد.

*.حمایت مجلس از تولید کالاهای استراتژیک وارداتی در داخل کشور

عبدالله رضیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص حمایت مجلس از تولید کالای استتراتژیک وارداتی گفت: دولت باید زیرساخت های حمایت از بخش های استراتژیک صنعت را فراهم کند. با اینکه مجلس نمی تواند راسا وارد شود اما دولت می تواند با ارائه لایحه از صنایع حمایت نماید.

وی افزود: یکی از راه های حمایت از صنایع استراتژیک دادن یارانه به آنهاست. البته در این زمینه دولت باید به مجلس فشار بیارود تا شرایط را محیا کن و اگر نیاز به قانون گذاری نیز باشد، مجلس دریغ نخواهد کرد.

وی با تاکید بر حمایت از صنایع فولادی کشور در تولید محصولات استراتژیکی نظیر نورد گرم، گفت: حمایت از بخش خصوصی و صنایع فولاد یکی از کارهای اصلی مجلس است. به طور مثال تولید محصولاتی نظیر لاستیک خودرو و نورد گرم که در بدنه خودرو کاربرد دارد، به طور مستقیم در اقتصاد کشور موثر است.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نگاه حمایتی مجلس به صنعت فولاد سازی کشور، بیان کرد: ما با مشکلات صنایع بزرگی نظیر فولاد و خودروسازی آشنا هستیم. در زمینه رفع مشکلات برنامه ریزی های به خصوص در لایحه بودجه کشور در حال انجام است، چراکه اکثر مشکلات صنایع بزرگ مربوط به بودجه است.

وی در خصوص روند کند مجوز دادن یع تولید محصولات استراتژیک صنایع فولاد، گفت: مجلس در زمینه اعطای سریع مجوز به صنایع استراتژیک، رایزنی هایی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته و فشارهایی به وزارتخانه آورده است. زیرا عمده مشکلات صنایع مربوط به روند کند اعطای مجوز است.

این نماینده مجلس در خصوص سنگ اندازی برخی ها در تولید نورد گرم نیز تاکید کرد: متاسفانه وضعیت در خصوص خیلی از کالاهایی که مشابه خارجی دارند و استراتژیک نیز هستند، اینگونه است. بنابراین جلساتی با وزارت صمت و تولیدکنندگان در جهت رفع این مشکل در حال انجام است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com