اخبار اقتصادی

دست‌درازی ۸میلیارددلاری دولت به منابع صندوق توسعه ملی در سال ۹۹

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس لایحه بودجه دولت در حالی که سهم اولیه صندوق توسعه ملی ۲۰ درصد در نظر گرفته شده بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال آینده قسمت مهمی از منابع این صندوق صرف بودجه دولت خواهد شد.

بر اساس برنامه ششم توسعه، در سال ۹۹ سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت بایستی ۳۶ درصد باشد که با توجه به مجوز کسب‌شده، دولت سهم ۲۰درصدی را برای صندوق توسعه ملی در بودجه سال بعد در نظر گرفته است.

گفتنی است، بر اساس اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه، با فرض صادرات روزانه ۱ میلیون بشکه‌ای نفت، با قیمت ۵۰ دلار، نرخ تسعیر ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار، درآمد ارزی ۱۸٫۲۵ میلیارد دلار حاصل خواهد شد. همچنین درآمد ارزی صادرات گاز ۴ میلیارد دلار بوده که جمع درآمد ارزی ۲۲٫۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

 به این ترتیب سهم ۳۶درصدی صندوق توسعه ملی ۸ میلیارد دلار و سهم ۱۴٫۵درصدی شرکت نفت ۳٫۲ میلیارد دلار و سهم ۴۹٫۵درصدی دولت ۱۱ میلیارد دلار است. با توجه به اینکه دولت در قسمت تملک دارایی مالی استقراض ۳۰ هزار میلیاردی از صندوق توسعه ملی را پیش‌بینی کرده مشخص می‌شود رقمی نزدیک به ۳٫۵ میلیارد دلار با نرخ نیمایی از این طریق به بودجه وارد می‌شود.

از سوی دیگر بر اساس بند ه تبصره ۴ لایحه بودجه حدود ۳٫۴ میلیارد یورو از منابع سال ۹۹ این صندوق به‌صورت تسهیلات تضمین دولت به‌شرح جدول زیر برداشت می‌شود؛

بودجه ایران ,

بودجه ایران ,

به این ترتیب با احتساب ۳٫۷ میلیارد دلار لحاظ شده در تبصره ۴ لایحه بودجه و همچنین ۳٫۵ میلیارد دلار گنجانده شده در قسمت واگذاری داراییهای مالی مجموعا ۷٫۲ میلیارد دلار از منابع ورودی صندوق در بودجه عمومی استفاده شود.

باتوجه به عدم تحقق فروش ۱۰۰ درصدی نفت ۱ میلیون بشکه‌ای به نظر میرسد سال بعد منابع قابل توجهی با احتساب سهم ۸ میلیارد دلاری اعلام شده به این صندوق وارد نشود.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com