اخبار اقتصادی

درخواستی برای انتقال آب خزر به سمنان به سازمان جنگل‌ها نیامده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، خسرو شهبازی سرپرست جدید سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در اولین نشست خبری خود به مناسبت کاشت ۱۴ میلیون اصله نهال در روز ۱۴ آذر اظهار کرد: نهضت جنگل‌کاری در کشور با قدرت در حال جلو رفتن است و اقداماتی در این خصوص در دست اجراست که در کشور بی‌سابقه است.

وی افزود: ۱۴ میلیون اصله نهال در روز ۱۴ آذر کاشته می‌شود که رقم تا پایان سال نیز به حدود ۴۲ میلیون اصله نهال می‌رسد. امیدواریم بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود این رقم تا سال‌های آینده تا ۱۰ برابر افزایش یابد.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ارتباط مردمی برای مشارکت مردم و ترویج کاشت نهال ایجاد شده است و مردم می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این ارتباط با شماره تلفن‌های ۲۱۲۲۴۸۸۵۳۴ و ۰۹۱۹۱۲۳۴۲۱۲ تماس داشته باشند و در این طرح مشارکت کنند.

شهبازی در پاسخ به این سوال که چطور می‌شود که این تعداد از درخت را در یک روز کاشت گفت: بخش زیادی از اقدامات اجرایی این کار انجام شده و چاله‌کنی‌ها صورت گرفته شده است و در بخشی از مناطق نیز کاشت انجام شده و تا مدت یک هفته نیز ادامه می‌یابد. این نهال‌کاری در مناطقی انجام می‌شود که خزان در آنها صورت گرفته باشد.

وی درباره بودجه این طرح تصریح کرد:برای کاشت و مراقبت‌های بعدی در هر هکتار ۳ تا ۴ میلیون تومان هزینه می‌شود.

وی گفت: عمده کشورهای پیشرفته جهان جنگل‌های آنها از بین رفته و یک مرتبه تخریب شده است اما این وضعیت در کشور ما به طور نسبی مناسب است اما تا به امروز عملیات احیاء به درستی انجام نشده است که امیدواریم با این نهضت تغییرات شگرفی ایجاد شود.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به سوالی در ارتباط با شهرک‌سازی سازمان صدا و سیما در منطقه جلگه جنگلی در شمال کشور گفت: رهبر معظم انقلاب به ما فرموده‌اند که حتی اگر حوزه علمیه نیز بخواهد به جنگل‌ها دست‌اندازی کند اجازه ندهید و این موضوع خط قرمز ما است.

شهبازی افزود: این موضوع بعد از این جلسه حتما توسط معاونت‌های ذیربط در سازمان جنگل‌ها، مراتع بررسی و نتایج آن به اطلاع خواهد رسید.

درخواستی برای انتقال آب خزر به سمنان به سازمان جنگل‌ها نیامده

وی در ارتباط با طرح انتقال آب خزر به سمنان اظهار کرد: درخواستی در این خصوص به سازمان جنگل‌ها داده نشده است و ما نیز این موضوع را از طریق رسانه‌ها مطلع شده‌ایم.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: هنوز مشخص نیست که این طرح چگونه باید اجرا شود و قرار است آب خزر چگونه به سمنان انتقال یابد. شاید می‌خواهند به صورت زیرزمینی یا هوایی این آب را انتقال دهند که کمترین آسیب‌ها به جنگل‌های کشور برسد اما آنچه مشخص است بیش از ۲۰ سال است که موضوع انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور مطرح است.

کاشت نهال‌های مثمر در طرح جنگل‌کاری

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چه نوع درخت‌هایی در این طرح کاشته می‌شود و آیا امکان کاشت نهال‌های مثمر نیز وجود دارد گفت: نهال‌هایی که در جنگل‌ها و مناطق بیابانی به طور معمول کاشته می‌شود بیشتر نهال‌های غیرمثر هستند که مربوط به همین مناطق است اما برخی از نهال‌های اقتصادی را نیز می‌توان مانند بنه، بادام کوهی و گونه‌هایی از بلوط را در جنگل کاشت.

وی یادآور شد که عمده نهال‌کاری‌ها، نهال‌های غیرمثمر خواهند بود اما بخشی از آنها را به نهال‌های مثمر یاد شده اختصاص خواهد یافت که این نهال‌ها حتی ممکن است علاوه بر داشتن عملکرد اقتصادی برای مردم منطقه خاصیت‌های دارویی نیز داشته باشند.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: کاشت نهال‌های مثمر نیاز به مصرف آب بیشتری دارد اما بنده معتقدم که اگر سامانه ها آبیاری برای کاشت این نهال‌ها خوب طراحی شود و نهال‌ها در عمق بیشتر و حتی تا عمر دو متری کاشته شود می‌توان نهال‌های مثمر بیشتری نیز کاشت که نیاز به آبیاری کمتری دارند و ریشه خود را تا عمق خاک می‌برد.

شهبازی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم مبنی بر اینکه چه میزان از نهال‌کاری‌های انجام شده در سال‌های گذشته اکنون باقی مانده و مراقبت‌های بعدی از آنها صورت گرفته گفت: آمار درستی درباره این موضوع وجود ندارد اما نتایج کار ما در بسیاری از مناطق مشخص است و از طریق نقشه‌های ماهواره‌ای می‌توان آنها را رصد و پایش کرد.

وی اظهار کرد: بسیاری از دستگاه‌ها باور نداشتند که بتوان ۱۴ میلیون نهال در کشور کاشته شود و حتی یک میلیون را نیز قبول نداشتند اما ما امیدواریم که این نهضت را به سرانجام برسانیم و حجم آن را افزایش دهیم.

اطلاعی درباره رئیس بازداشتی سازمان جنگل‌ها ندارم!

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: حاضرم چشم خود را در بیاورم اما یک درخت قطع نشود و بنده نیز درباره حفظ اراضی جنگلی و احیای آنها حساسیت دارم.

شهبازی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در ارتباط با آخرین وضعیت خلیل آقایی رئیس سابق سازمان جنگل‌ها، مراتع، آبخیزداری کشور و اتهامات وی تصریح کرد:  اطلاعی درباره رئیس سابق جنگل‌ها نداریم و دستگاه قضا می‌تواند در این باره اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com