اخبار اقتصادی

خطر تعطیلی واحدهای تولیدی شمش فولاد/ مواد اولیه نداریم

رضا شهرستانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در حال حاضر تولید شمش القایی حدود ۵ میلیون تن است، اظهار داشت: با افزایش ظرفیت تولید شمش القایی به ۸ میلیون تن در سال‌های آتی خواهد رسید که در صورت اجرایی شدن این هدف ۳۰ درصد از کل تولید فولاد ایران تأمین خواهد شد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر مشکلات تأمین آهن اسفنجی و قراضه شرایط را برای واحدهای تولیدی سخت کرده است،گفت: براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تولید آهن اسفنجی ۹ درصد رشد کرده است که این میزان با توجه به روند تولید فولاد مه سال قبل ۲۵ میلیون تن بوده و برنامه ریزی شده که امسال ۲۸ میلیون تن تولید شد باید رشد ۱۲ درصد باشد. که خود این نیاز داشته ۱۴٪ آهن اسفنجی رشد داشته باشد و این موضوع نشان می‌دهد ما ۵ درصد خلأ در تأمین آهن اسفنجی واحدهای فولادی داریم .به نوعی عرضه آهن اسفنجی امروز به قدر نیاز واحدهای تولید فولاد نیست.

این عضو انجمن فولاد با اعلام اینکه اعمال عوارض صادراتی برای سنگ آهن باعث شده تا فعالان این بخش همچنان محصولات خود را صادر کنند، افزود: قیمت گذاری اهن اسفنجی امروز شفاف نیست درحالی که باید مطابق با ۵۰ درصد قیمت شمش خوزستان باشد.

شهرستانی تصریح کرد: متأسفانه با توجه به کاهش عرضه اهن اسفنجی حمل و نقل این مواد نیز بسیار گران شده به نحوی که معیار تن به کیلو رعایت نمی‌شود.

وی در ادامه صحبتهای خود به رکود بخش مسکن و کاهش ضایعات ساختمانی اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث شده تا واحدهای تولیدی در تأمین قراضه نیز با مشکل روبرو شوند به نحوی که اگر این شرایط ادامه پیدا کند واحدهای شمش فولادی به مرحله بحرانی رسیده و حتی تعطیل خواهند شد

انتهای پیام/

www.tehranstar.com