اخبار اقتصادی

حمایت عربستان از کاهش بیشتر تولید اوپک برای عرضه بهتر سهام آرامکو

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اوپک و متحدانش قصد دارند کاهش تولید نفت را بیشتر و قرارداد کاهش تولید را حداقل تا ژوئن ۲۰۲۰ تمدید کنند. عربستان سعودی می خواهد قبل از عرضه سهام آرامکو در بورس، شوکی مثبت به بازار وارد کند.

 سازمان کشورهای صادر کننده نفت و سایر تولیدکنندگان طی ائتلافی موسوم به اوپک+ در مورد این قرارداد مذاکره می کنند. طبق این قرارداد ۴۰۰ هزار بشکه دیگر در روز از تولید نفت کم میشود. در حال حاضر میزان کاهش تولید ۱٫۲ میلیون بشکه در روز معادل ۱٫۲ درصد عرضه جهانی نفت است.

 قرارداد فعلی تا ماه مارس ادامه دارد.

  یکی ازمنابع آگاه گفت سعودی‌ها می‌خواهند بازار را شگفت زده کنند.

 آخرین تحقیقات کمیسیون اقتصادی اوپک نشان می دهد اگر تولید نفت بیش از این کاهش پیدا نکند، در نیمه اول ۲۰۲۰ با افزایش عرضه نفت به بازار و بالارفتن ذخایر نفتی مواجه خواهیم شد.

 روسیه، یک متحد اصلی غیر عضو اوپک تا حالا مخالف کاهش بیشتر تولید یا تمدید این قرارداد بوده است. ولی مسکو اغلب قبل از هر اجلاس موضوع سختی در پیش گرفته است. طبق گفته منابع، عربستان سعودی در حال قانع کردن روسیه است.

 ریاض برای متعادل کردن بودجه خود و حمایت از قیمت نفت به نفع عرضه اولیه سهام آرامکو در بورس که بزرگترین عرضه سهام در نوع خود است، به قیمت بالای نفت نیاز دارد.

 روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت دنیا پس از عربستان، هم از افزایش قیمت نفت سود می برد و با اوپک در کاهش تولید نفت و جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت به بازار همکاری کرده است. افزایش تولید نفت آمریکا باعث عرضه اضافی نفت به بازار شده است.

 قیمت شاخص نفت خام برنت تحت تاثیراخبار مربوط به کاهش بیشتر تولید در روز دوشنبه بیش از ۲ درصد افزایش یافت و به حدود ۶۲ دلار در هر بشکه رسید.

 شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان این هفته برای اجلاس اوپک عازم وین می شود. وی می خواهد از قیمت بالای نفت به نفع عرضه سهام آرامکو مطمئن شود. سهام آرامکو در پنجم دسامبر، یعنی همان روز از اجلاس اوپک قیمت گذاری می شود. اجلاس ائتلاف اوپک+ در ششم دسامبر برگزار خواهد شد.

 مقامات عربستان از جمله شاهزاده عبدالعزیز بر پیروی جدی‌تر اعضا از قرارداد کاهش تولید تاکید دارند، مخصوصاً برای کشورهایی مثل عراق و نیجریه که بالاتر از سهمیه شان تولید کرده اند.

 انتهای پایان/۱۱۸

www.tehranstar.com