اخبار اقتصادی

جهانگیری: ایران با وجود تحریم‌های آمریکا نفت می‌فروشد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری در بیست و سومین سالروز ملی صادرات با اشاره به اینکه نزدیک دو سال از فشار جدید دولت آمریکا به ایران می‌گذرد اظهار داشت: علی‌رغم همه توافقاتی که در برجام انجام شده بود رئیس جمهور آمریکا به‌بهانه‌های مختلف همه این توافقات را لغو و فشار بی‌سابقه‌ای را به ملت ایران وارد کرد و اعلام کرده است که این تحریم‌ها بیشترین تأثیر را به‌روی ملت ایران خواهد داشت.

وی با ابراز اینکه به‌صراحت مقامات آمریکایی از شروع جنگ اقتصادی علیه ایران و ملت ایران صحبت می‌کنند گفت: تصور می‌کردند بر اثر فشار تحریم‌ها و جنگ اقتصادی بتوانند زمینه فروپاشی ایران را فراهم کنند، اما از اردیبهشت سال گذشته که این تحریم‌ها مجدداً شروع شد ایران با همه این سختی‌ها توانست خود را روی پا نگه دارد.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: باید اقتصاددانان و صاحب‌نظران اقتصادی ارزیابی دقیقی از تأثیر این تحریم‌ها به‌روی ملت ایران داشته باشند و مردم را متوجه ایستادن ایران در مقابل این تحریم‌ها نشان دهند.

جهانگیری با توجه به تحریم‌های چندجانبه بانک مرکزی ایران توسط آمریکا تصریح کرد: آمریکا تصور می‌کرد با این شرایط صادرات نفت ایران را به صفر برساند، اما ایران علی‌رغم اینکه حتی همسایگان و دوستان نزدیک بین‌المللی ایران نیز جرأت خرید نفت از ایران را نداشتند ولی از طریق روشهای دیگر نفت خود را به فروش می‌رساند و در این راه نیز آمریکا نتوانست به هدف خود برسد.

وی اضافه کرد: آمریکا پس از نفت پتروشیمی و شرکت‌های این حوزه و همچنین فلزات و شرکت‌های فولادی و مس را تحریم کرد. همچنین تحریم همه شرکتهای حمل‌ونقل دریایی و بیمه‌های کشتی نیز از دیگر فشارهایی بود که آمریکا برای زمین زدن اقتصاد ایران انجام داد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: با همه این شرایطی که در دو سال اخیر آمریکا برای ایران رقم زده، ایران توانسته است سرافرازانه روی پای خود بایستد و بخش عظیمی از این مسئله مربوط به صادرکنندگان کشور است.

جهانگیری با اشاره به اینکه صادرکنندگان نشان دادند با توجه به اینکه تحریم‌ها همه مسیرهای صادراتی را بسته است می‌توانند مسیر توسعه صادرات را ادامه دهند تصریح کرد: باید دست این صادرکنندگان را بوسید و رزمنده جنگ و دفاع از تمامیت ارضی چیزی جز این نیست و قطعاً در تاریخ ایران ثبت خواهد شد، باید بدانیم که آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل می‌خواهند با همه توان ایران را به زمین بزنند، بنابراین نباید در داخل دچار تحلیلهای اشتباه شویم و هر اتفاقی که در ایران رخ می‌دهد اقدامات آمریکا برای زمین زدن ایران است.

وی ادامه داد: درست است که صادرات نفت و درآمدهای ارزی حاصل از فروش آن کاهش یافته اما با وجود این، تولید و صادرات ایران کم نشده و حتی در برخی از بخشها نیز افزایش یافته است و رشد ۱۶درصدی صادرات از نظر وزنی می‌تواند گویای این موضوع باشد.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: کاهش ارزشی صادرات ایران به دو دلیل شرایط ارزی کشور و مقررات وضع‌شده برای ارز صادرکنندگان بوده و بخشی دیگر نیز در فضای تحریم‌ها و شرایط موجود یک امر طبیعی است. همچنین صادرات ۸۸ میلیون تن کالا در هشت‌ماهه گذشته با توجه به تحریم کشتیرانی و ارزش ۲۷ میلیارد دلار صادرات در هفت‌ماهه گذشته نشان می‌دهد اقتصاد ایران همچنان روی پا ایستاده است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه در این شرایط وضعیت مردم طبقه متوسط و ضعیف در سخت‌ترین شرایط نسبت به بعد از انقلاب اسلامی است، گفت: در دهه ۹۰ ایران شاهد دو شوک بزرگ بود یکی از آنها در سال ۹۰ و ۹۱ پس از تحریم شورای امنیت رخ داد اما در این تحریم‌ها نیز ایران اجازه فروش بخشی از نفت خود را داشت و در همان سالها ۶۸ میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کردیم.

وی دومین شوک بزرگ به اقتصاد کشور را تحریمهای سال ۹۷ و ۹۸ آمریکا دانست و گفت: این دو شک و تورمی که بر اثر آن ایجاد شد قدرت خرید مردم را به‌شدت کاهش داد بنابراین در این وضعیت دو مأموریت بزرگ داشتیم که نخست اقتصاد، تولید و صادرات و اشتغال را روی پا نگه داریم که نتیجه آن نیز در آمار صادرات و تولید کشور مشهود است.

معاون اول رئیس جمهور در مورد موضوع معیشت مردم در این شرایط اظهار داشت: در بخش معیشت و کمک به مردم همیشه سر تعظیم فرود می‌آوریم و بابت اینکه این شرایط سخت را تحمل کرده و صبورانه پای ایران ایستاده‌اند تشکر می‌کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: در شرایط فعلی باید برنامه دقیقی برای تاب‌آوری اقتصاد کشور درنظر گرفته می‌شد که بتوانیم فشارهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و سیاست خارجی را در این وضعیت مناسب و بهتر حرکت دهیم.

وی تأکید کرد: راه‌حل مسائل اقتصادی کشور بیش از اینکه در راهکارهای اقتصادی باشد در راه‌حلهای سیاسی اجتماعی است و باید یک اجماع مهم و همبستگی در این بخش ایجاد شود که حضور در انتخابات پیشِ‌رو و همبستگی مردم بخشی از این اجماع همگانی است، بنابراین نباید برخی از افراد به‌دنبال تسویه حساب‌های شخصی باشند زیرا موضوع ایران مطرح است و تنها راه مقابله اجماع است تا بتوانیم همه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم همان‌طور که صادرکنندگان این کار را انجام دادند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: اعتماد، امید و مشارکت مردم مهمترین سرمایه کشور است و نیاز داریم همه با هم کمک کنیم تا این اعتماد و مشارکت مردم در انتخابات پیشِ‌رو به‌نحوی باشد که مردم بدانند کاندیداهای مورد نظر آنها از هر جناح و حزبی که باشد در این انتخابات حضور دارد تا امنیت ملی و منافع ملی کشور را تثبیت کنیم.

جهانگیری در خصوص درخواست‌های وزیر صنعت و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: قبول داریم که بخشنامه‌هایی در حوزه صادرات وضع شده که مناسب نبوده ولی همه دستگاه‌های تولیدی و اقتصادی وظیفه دارند که سنگهای پیشِ‌روی صادرات را بردارند و هر کس مانع این موضوع شود قطعاً به‌فکر منافع کشور نبوده و به‌دنبال منافع شخصی است.

وی با تأکید بر اینکه صادرات یعنی جنگیدن و ممنوعیت صادرات لطمه زیادی به این بخش وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: در قانون صراحتاً بیان شده به هیچ وجه در مقابل صادرات ممنوعیتی ایجاد نشود مگر اینکه در شرایط خاص و موضوع تأثیر آن بر زندگی مردم در میان باشد بنابراین اگر قرار است ممنوعیتی برای صادرات وضع شود حتماً باید با هماهنگی اتاق بازرگانی و صادرکنندگان انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: صادرات یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور است و وقتی قرار شد ۱۰ هزار میلیارد تومان تا پایان سال جاری برای سرمایه در گردش رشته‌های پیشران اقتصاد کشور درنظر گرفته شود، بشخصه اعلام کردم صادرکنندگان و صادرات در رأس پیشران‌ها هستند.

جهانگیری در خصوص ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت اظهار داشت: این موضوع بین مسئولان مطرح و قرار شد وزیر صنعت، سازمان بورس و وزیر اقتصاد در یک مهلت کوتاهی این موضوع را حل کنند، همچنین این‌که گفته می‌شود مسئول صادرات کشور کیست، باید بگویم وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت متولی صادرات هستند و اگر لازم است در جایی از قانون برای سازمان توسعه تجارت و نقش آن تغییراتی ایجاد شود آمادگی آن را داریم.

وی یکی از مهمترین محورهای صادرات را گردشگری دانست و گفت: دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت به این حوزه یکی از مهمترین برنامه‌های دولت است زیرا شرکتهای دانش‌بنیان صادرکننده مغز هستند نه کالا.

معاون اول رئیس جمهور یکی از موضوعات مهم در بخش توسعه تجارت را توجه به کشورهای همسایه دانست و خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه و صادرات به آنها از اهداف توسعه تجارت کشور بوده و طی جلسه‌ای که در هفته گذشته با ۱۵ کشور همسایه داشتیم، این کشورها اعلام کردند یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار ظرفیت صادراتی به این کشورها وجود دارد که ما با توجه به شرایط کشور و تولیداتی که داریم می‌توانیم بخش عظیمی از این ظرفیت‌ها را پوشش دهیم. همچنین ظرفیت صادرات به افغانستان بیش از ظرفیت صادرات به اتحادیه اروپاست بنابراین باید بازارهای همسایه را جدیتر بگیریم.

جهانگیری در پایان با اشاره به تفاهمنامه ایران با اوراسیا اظهار داشت: از سمت اتحادیه اوراسیا بیش از ۵۰۰ قلم کالا برای معاملات اعلام شد که این کشورها معافیت‌های مالیاتی کالاهای خود به ایران را با تعرفه صفر درنظر گرفتند اما ایران رقمی بالاتر را تعیین کرد. اما باید بتوانیم در این موضوع تعادل ایجاد کنیم تا پس از گذشت چند سال با مشکل از دست دادن بازار کشورهای اوراسیا مواجه نشویم. همچنین روسیه نیز اعلام کرده می‌تواند با توجه به اینکه بازار بزرگی در واردات دارد بازار خود را در اختیار ایران قرار دهد اما مشکل ما نداشتن شرکت‌های بزرگ صادراتی است که باید علاوه بر تشکیل این شرکت‌ها برندهای بزرگ را نیز در داخل ایجاد کنیم تا بتوانیم جایگاه مناسبی در بازار این کشورها داشته باشیم.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com