اخبار اقتصادی

جزئیات استقراض ۱۱۴ هزار میلیاردی شرکتهای دولتی در لایحه بودجه سال آینده

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، در حالیکه امروز یک شنبه بودجه سال ۹۹ توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر شده است بررسیها نشان می‌دهد، بودجه شرکتهای دولتی ۷۵ درصد منابع بودجه کل کشور را تشکیل می‌دهد. لازم به ذکر است مهم‌ترین  شرکتهای دولتی عبارتند از شرکت ملی نفت، گاز و بانک مرکزی  که درصد قابل توجهی از منابع شرکتهای دولتی به این شرکتها وابسته است.

بر اساس لایحه دولت، بودجه شرکت‌های دولتی هزار و ۴۸۳ هزار میلیارد تومان و معادل ۷۴٫۵ درصد کل بودجه کشور است. همچنین درآمد شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت هزار و ۲۴۳ هزار میلیاد تومان است. با وجود این بودجه سنگین تنها ۲ درصد، سهم این شرکتها صرف  مالیات خواهد شد  که در این وضعیت کسری بودجه کمی دور از انتظار به نظر می‌رسد.

بودجه ایران ,

گفتنی است، درآمدهای پیش بینی شده در بودجه شرکتهای دولتی و بانکها برابر هزار و ۲۴۳ هزار میلیار تومان و هزینه‌ها نیز حدود هزار و ۱۸۱ هزار میلیار تومان است.

یکی از منابع مهم  بودجه شرکتهای دولتی، مربوط به  استقراض ۷۴ هزار میلیارد تومان از محل وامهای داخلی است. این در حالی است که باز پرداختی وامهای داخلی باقی مانده از سالهای قبل، معادل ۶۳ هزار  میلیارد تومان است. این بدان معناست که مابه‌التفاوت وامهای دریافتی و باز پرداخت انها، تنها ۱۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

نکته تامل برانگیز دیگر بودجه این شرکتها، در نظر گرفتن ۳۹٫۵ هزار میلیارد تومان منابع، از محل وامهای خارجی و باز پرداخت ۸ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومانی آن در سال آینده است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com