اخبار اقتصادی

"تیس" پرچمدار توسعه شهرهای جدید ایران در سواحل مُکران

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حبیب‌الله طاهرخانی در آیین آغاز عملیات اجرایی شهر جدید “تیس” سیستان و بلوچستان در سواحل مکران با اشاره به اینکه حدود ۱۷ سال است که شرکت جدیدی احداث نکرده‌ایم، اظهار کرد: شرکت عمران شهر جدید تیس با پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی در دولت و اخذ ساختار آن به‌زودی با دیدگاه‌ها و رویکردهای جدید شروع به کار می‌کند.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی بخشی از شهر جدید تیس به مساحت ۶۰ هکتار و اعتبار ۷۰ میلیارد تومان، این عملیات را آغاز احداث شهر جدید تیس خواهد خواند و افزود: پس از سه دهه تجربه ایجاد شهرهای جدید و همچنین تجربیات جهانی اخیر توسعه شهرهای جدید، «تیس» را  پرچمدار نسل نو شهرهای جدید در کشور خواهیم کرد.

وی یادآور شد: در نسل اول شهرهای جدید سیاست اجرایی ما بر فروش زمین بود و این اشتباه اولی بود انجام دادیم؛ فروش زمین به شکل‌گیری تکه‌تکه شهرها و تاخیر در اجرای سیاست‌ها منجر شد؛ در شهر جدید تیس اساس کار بر مبنای ارائه محصول نهایی که محله‌سازی و شهرسازی خواهد بود، گذاشته‌ایم و اینگونه کار را پیش خواهیم برد.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای تأسیس این شهر جدید، هیچ رویکردی به کسب درآمد نخواهیم داشت، تصریح کرد: در سال‌های نخست باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد؛ سایر شهرهای جدید به‌عنوان شرکا و همکاران برای فعال کردن ظرفیت در این شهر جدید فعال خواهند شد.رعایت اصول توسعه پایدار شهری، انسان‌محوری در احداث شهر، هوشمندی، صرفه‌جویی در مصرف منابع به‌خصوص با کمبود آب در این منطقه و استفاده از انرژی‌های نو از دیگر موضوعاتی است که در طراحی شهر جدید و برنامه‌های اجرایی و عملیاتی آن مد نظر قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران در توضیح اصل سوم ایجاد نسل نو شهرهای جدید نیز با بیان اینکه به‌هیچ‌وجه بنا نیست این شهر خوابگاهی و تامین‌کننده اسکان و مکان‌های قعالیتی شهرهای مجاور باشد، گفت: خوداتکایی و داشتن پایه اقتصادی از رویکردهای اصلی در تأسیس این نسل از شهرها خواهد بود؛ پایه اقتصادی شهر جدید تیس نیز گردشگری خواهد بود و سعی میکنیم همزمان با توسعه فعالیتهای مسکونی توسعه فعالیت‌های گردشگری را مدنظر قرار دهیم و موضوع اسکان با اشتغال شهر همزمان شکل بگیرد و پیش رود.

طاهرخانی با بیان این‌که انتفاع جامعه محلی اصل دیگری است که در توسعه بزرگ تیس دنبال خواهد شد ،‌اضافه کرد:هیچ طرح و برنامه اجرایی و عملیاتی را بدون پیوست اجتماعی که مستلزم لحاظ اولویت‌ها، دیدگاه‌ها و منافع محلی باشد پیش نخواهیم برد. معتقدیم که هدف نهایی این طرح باید به ارتقای شرایط زندگی و اقتصادی ساکنان این محدوده منجر شود.

وی محیط زیست را موضوع مهم دیگری در احداث نسل نو شهرهای جدید از جمله تیس برشمرد و ادامه داد: محیط زیست این محدوده شرایط بسیار حساس و شکننده‌ای دارد و بسیار با ارزش است؛ از این‌رو تلاش می‌کنیم در همه طرح‌ها و برنامه‌هایی که اجرا می‌کنیم، این موضوع مورد توجه خواهد بود تا ضمن برخورد عاقلانه، حداقل مداخلات را در این محیط داشته باشیم و دریا و ساحل این منطقه را به نحو مناسب در اختیار ساکنان و گردشگران قرار دهیم که این مهم نیز از اولویت‌های ما خواهد بود.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، در مرحله اول ۳۰۰ هکتار از اراضی منطقه آماده‌سازی می‌شود که طراحی‌های تفصیلی آن آماده‌سازی شده است.

وی تاکید کرد: با حمایت‌های ملی و محلی به نحو مناسب این طرح اجرا شده و در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب گنج پنهان منطقه مکران از حالت بالقوه به بالفعل در می‌آید.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com