اخبار اقتصادی

تقدیم طرح «جهش تولید دانش بنیان» به مجلس / موانع تولید دانش بنیان در کشور کم می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «سید محسن دهنوی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: اقتصاد دانش بنیان اقتصادی که خلق ثروت از دانش می‌شود.

وی اظهار داشت: نقطه مزیت این اقتصاد «دانش، ایده و فناوری » که باعث خلق ارزش افزوده می‌شود در حالی که نوع دیگری از تولید ثروت در جامعه وجود دارد که ممکن است فاقد هرگونه دانش، ایده و خلاقیتی باشد به همین دلیل صنایع تولیدی را به دو دسته صنایع با فناوری بالا و صنایع با فناوری پائین تقسیم می‌کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: منظور از اقتصاد دانش بنیان اینکه بتوان چرخه دانش تا فناوری وفناوری تا بازار را کامل کرد.

وی افزود: جمعیت میلیونی فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که یک سرمایه بزرگ برای کشور محسوب می‌شود.

دهنوی بیان داشت: اگر بخواهیم اقتصاد کشور را به یک بهره وری خوبی برسانیم باید از این سرمایه ها استفاده بهینه کنیم.

وی با بیان اینکه سرمایه انسانی مهمترین سرمایه کشور است، گفت: سال ها کشور برای این سرمایه انسانی از در آمدهای عمومی هزینه کرده البته برکات زیادی هم داشته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه در بسیاری از زمینه های علمی و فناورانه با اختلاف رتبه اول را دارد.

وی همچنین با طرح سئوالی مبنی بر اینکه حال چگونه می تواند این ظرفیت عظیم را در فضای اقتصادی کشور فعال کرد؟

دهنوی در پاسخ به این پرسش گفت: این یک نیروی کار متخصص است و نیروهای متخصص را نمی توان برد در مشاغل عادی و خدماتی درگیر کرد بلکه باید اقتصاد دانش بنیان و صنایع با فناوری بالا در کشور شکل گیرد تا دانش آموختگان دانشگاه بتوانند در این رسته ها مشغول بکار شوند.

وی افزود: طرح «جهش تولید دانش بنیان» با کمک و همت جمع زیادی از نخبگان طراحی و به هیئت رئیسه تقدیم شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح مزبور به دنبال تسهیل حضور جوانان و نخبگان به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد ملی و عرصه‌های تولیدی کشور بویژه حوزه‌های کشاورزی، صنعت و نظام سلامت است، اظهارداشت: کشور در شرایطی که با رشد اقتصادی منفی هفت درصدی مواجه است توجه به اقتصاد دانش بنیان می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

وی با اشاره به اینکه طرح مزبور در سه لایه طراحی شده است، گفت: لایه اول توسعه زیست بوم نوآوری و کار آفرینی دانش بنیان در کشور است در این لایه به دنبال این هستیم که فضا را قدری باز کنیم یعنی در اسکیل چند صد هزار نفر این جمعیت فارغ التحصیل و توانمند را در قالب شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های تخصصی خود برای تولید و توسعه محصولات دانش بنیان استفاده کنیم.

دهنوی افزود: خوشبختانه تسهیلات و حمایت‌های لازم در این زمینه در نظر گرفته شده تا جوانان نخبه و کار آمد خیلی راحت بتوانند شرکت‌های دانش بنیان را تاسیس کنند.

وی اظهار داشت: اگر چند جوان امروز بخواهند مجوزی برای تولید دریافت کنند دستکم ۲۷ مجوز را باید از سازمان های مختلف بگیرند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه در این طرح یک کریدور جدا برای فعالیت‌های دانش بنیان لحاظ شده است بدین معنا که اگر کسی بخواهد یک کار تولیدی دانش بنیان ایجاد کند دستگاه‌ها مسئول موظف هستند در یک زمان خیلی کوتاه‌تر و با تعداد خیلی کمتر از مجوزها اجازه شروع فعالیت دهند در واقع با این اقدام تسهیل گری در صدور مجوزها انجام شده است.

وی افزود: خیلی وقت ها برای راه اندازی تولید در کشور نیازی نیست حتماً وامی پرداخت شود اگر مانع تراشی نشود بخش خصوصی بد است کار خود را جلو ببرد.

دهنوی اظهارداشت: بخش خصوصی می‌گوید از دولت و دستگاه‌های دولت انتظار حمایت و کمک ندارد بلکه تنها درخواست از آنان اینکه سنگ اندازی نکنند.

وی ادامه داد: بند دیگری که در این طرح پیشنهادی دیده شده «خرید تولید بار اول » است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت نفت و گاز مهمترین صنعت در کشور است چون درآمد اصلی و انرژی مملکت به این صنعت وابسته است.

وی افزود: هنوز عمده قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور از محل واردات تامین می‌شود.

دهنوی اظهارداشت: سیستم وزارت نفت تمایلی به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، جوانان و محصولات داخلی ندارد.

وی تصریح کرد: علت اصلی عدم خرید محصولات داخلی اینکه می‌گویند محصول ساخت داخل باید استانداردهای لازم را اخذ و بعد در مناقصات شرکت کند اگر قیمتش ارزان‌تر از محصول مشابه خارجی بود و همینطور استانداردها و کیفیتش بهتر از آن شد آنوقت از محصول داخلی خرید خواهیم کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: گاهی همین مراحل برای یک محصول داخلی چند سال طول می کشد.

وی افزود: خیلی از کشورها برای حمایت از تولید داخل خود می‌گویند اگر محصولی هایتک و فناورانه باشد استثناء قائل می‌شوند به نام تولید اول و به دستگاه دولتی اجازه می‌دهند بدون رعایت مناقصه و با ترک تشریفات یک سری از تولید محصول اول شرکت داخلی را بدون ترک تشریفات خریداری کند.

دهنوی اظهار داشت: این باعث می‌شود چرخ اقتصادی شرکت بچرخد و در ضمن محصول مورد نیاز کشور از داخل تامین شود در واقع یک بازی برد- برد برای بخش خصوصی، جوان فناور، دستگاه دولتی و اقتصاد کلان شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر این طرح تبدیل به قانون شود دستگاه‌های دولتی اجازه خواهند یافت با ترک تشریفات و کم کردن موانع از شرکت‌های دانش بنیان که محصولی را برای اولین بار تولید می‌کنند، خریداری کنند که این خود یک عدد بسیار بزرگی بازار برای محصولات داخلی ایجاد می کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث دیگری که در این طرح دیده شده بحث استاندارد است.

وی افزود: برخی مواقع استاندارد مانع تولید داخل محسوب می‌شود بجای اینکه مدافع حقوق مصرف کننده باشد.

دهنوی اظهارداشت: در این طرح گفته ایم قائل به استاندارد هستیم ولی شرایط تولید داخل و شرایط واردات باید یکسان باشد یعنی هر استانداردی از تولید داخل می خواهید همان استاندارد را هم برای واردات بخواهید.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com