اخبار اقتصادی

تشکیل صندوق پروژه برای جذب نقدینگی مردم در صنعت پتروشیمی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: برنامه ریزی کرده بودیم که در سال ۹۹، ۱۶ طرح پتروشیمی را به بهره برداری برسانیم؛ اما با شیوع ویروس کرونا، سرعت اجرای پروژه‌ها تحت تأثیر قرار گرفت و بهره برداری از برخی از این طرح‌ها به سال ۱۴۰۰ موکول می شود.

وی افزود: از این تعداد، در سال جاری ۱۲ طرح پتروشیمی به بهره برداری خواهد رسید و در پایان سال جاری و شروع سال ۱۴۰۰، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی از ۶۶ میلیون تن در سال به ۹۰ میلیون تن در سال می رسد و ۴ طرح نیز در سال ۱۴۰۰ بهره برداری می شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از ۲۷ طرح باقیمانده جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ گفت: ظرفیت صنعت تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید که براساس تعهد برنامه ششم توسعه کشور باید به این رقم می‌رسید و درآمد صنعت پتروشیمی از ۱۵ میلیارد دلار کنونی به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین ۲۷ طرح دیگر در جهش سوم پتروشیمی اجرایی می شوند و ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ به ۱۳۰ میلیون تن و درآمد این صنعت به بیش از ۳۴ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

محمدی با بیان اینکه هم‌اکنون ۹۸۰ هزار تن پروپیلن در کشور تولید می شود که ۱۵۰ هزار تن آن در بخش پالایشگاهی و ۸۳۵ هزار تن در بخش پتروشیمی است، گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار تن در سال کمبود پروپیلن در کشور داریم که این کمبود در سال‌های آتی به ۷۰۰ هزار تن می‌رسد.

وی افزود: برنامه ریزی کرده ایم که با اجرای پروژه‌های متعدد ظرفیت تولید پروپیلن کشور را به ۳ میلیون تن در سال برسانیم که در این خصوص از دو روش تولید پروپیلن از متانول و گازطبیعی استفاده خواهیم کرد؛ دانش فنی بومی شده این‌کار وجود دارد و با توجه به ظرفیت ۲۳ میلیون تنی تولید متانول کشور در سال ۱۴۰۴، ظرفیت اجرای این طرح‌ها وجود دارد.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه طرح‌های تولید پروپیلن از متانول در سواحل جنوبی و طرح‌های تولید پروپیلن از گازطبیعی در سواحل شمالی کشور اجرا می شوند، گفت: به منظور افزایش توجیه پذیری اقتصادی این طرح‌ها، در نظر داریم بالاترین میزان تخفیف گازطبیعی را به این طرح‌ها اختصاص دهیم، همچنین با ارائه دانش فنی و برداشت هزینه‌ها به صورت اقساطی و در زمان بهره برداری از طرح و طرح‌خهای تشویقی مالیاتی، در نظر داریم توجیه پذیری اقتصادی این طرح‌ها را بیشتر و جذاب تر کنیم.

وی ادامه داد: تیرماه سال جاری، طرح‌های پایین دستی با مشخصات کامل آماده ارائه به سرمایه گذاران خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به سؤالی در خصوص برنامه این شرکت برای استفاده از سرمایه های مردمی و نقدینگی بالای کشور گفت: از سال گذشته پیگیر تشکیل صندوق پروژه در صنعت پتروشیمی هستیم تا بتوانیم سرمایه های خرد مردمی را به توسعه صنعت پتروشیمی وارد کنیم که امیدواریم این برنامه در ماه‌های آتی به تصویب برسد.

وی افزود: وزیر نفت نیز با گردهم آوردن خبرگان مالی در تلاش است با تشکیل شورای تأمین مالی، در جهت استفاده از سرمایه های داخلی به ویژه سرمایه های خرد مردمی، گام بردارد.

محمدی درخصوص اینکه آیا افزایش قیمت لوازم خانگی و محصولات نهایی، از افزایش قیمت محصولات پتروشیمی نشئت می گیرد، گفت: قیمت محصولات پتروشیمی نسبت به سال قبل کاهشی ۲۷ درصدی در بازارهای جهانی داشته و اثرات این کاهش قیمت در بازار داخلی نیز مشاهده می شود و در سال جاری علی رغم افزایش ۱۱ درصدی معامله در بورس، ۸ درصد کاهش درآمد داشته ایم که ناشی از همین کاهش قیمت‌ها بوده و به هیچ وجه افزایش قیمت محصولاتی چون لوازم خانگی، ناشی از قیمت محصولات پتروشیمی نیست.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com