اخبار اقتصادی

بودجه ۲۰۲۰ عربستان با نفت ۶۳ دلاری بسته شد

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، عربستان سعودی در روز دوشنبه بودجه ۱٫۰۲ تریلیون ریالی (۲۷۲ میلیارد دلاری) خود را برای سال ۲۰۲۰ اعلام کرد. پس از سه سال افزایش هزینه ها با هدف تقویت رشد اقتصادی، حالا در این بودجه هزینه ها پایین آمده است.

 ‌بینی می‌شود درآمدهای عربستان در ۲۰۲۰،  833 میلیارد ریال باشد که کسری بودجه آن را به ۱۸۷ میلیارد ریال معادل ۶٫۴ درصد تولید ناخالص داخلی می رساند. اسناد بودجه نشان می دهند کسری بودجه عربستان در ۲۰۱۹ ، ۱۳۱ میلیارد ریال معادل ۴٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.

 محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان گفت به خاطر دورنمای جهانی اقتصاد، بودجه ۲۰۲۰ از نظر درآمدها محافظه کارانه است ولی دولت همچنان به شهروندان یارانه معیشتی پرداخت می کند.

 به گفته محمد بن سلمان ولیعهد عربستان:« بودجه سال ۲۰۲۰ در بحبوحه چالش‌ها، خطرات و سیاست‌های محافظه کارانه ای که اقتصاد جهان با آن روبروست بسته می شود و نیازمند انعطاف پذیری در مدیریت دارایی های عمومی است».

 وزیر دارایی عربستان گفت درآمد به دست آمده از عرضه سهام آرامکو در بورس دوباره سرمایه‌گذاری خواهد شد که به ایجاد کانال های بیشتر درآمدی برای دولت کمک می کند.

 ملک سلمان در جلسه کابینه در مورد بودجه با اشاره به صندوق ثروت ملی عربستان گفت:« ما قصد داریم به اجرای اصلاحات اقتصادی و متنوع کردن منابع درآمد ادامه دهیم. این اصلاحات شامل سرمایه گذاری دوباره درآمد های به دست آمده از سهام آرامکو از طریق صندوق سرمایه گذاری عمومی هم می شود».

 پیش بینی می شود هزینه های اختصاص یافته به موارد عمومی مثل مستمری بگیران دولت، بیمه اجتماعی و یارانه‌ها تا ۱۴۱ میلیارد ریال افزایش یابد. این رقم در ۲۰۱۹ ، ۱۲۱ میلیارد ریال پیش بینی شده بود.

ریاض که سعی می کند از جنگ یمن خارج شود، قصد دارد هزینه های نظامی خود را ۸ درصد پایین آورده و به ۱۸۲ میلیارد ریال برساند. انتظار می رود درآمد نفتی عربستان تا ۵۱۳ میلیارد ریال در ۲۰۲۰ کاهش یابد، در حالیکه در ۲۰۱۹، ۶۰۲ میلیارد ریال تخمین زده شده بود. دولت رقمی را که برای قیمت نفت در پیش بینی بودجه در نظر گرفته شده افشا نکرده ولی به نظر می رسد این بودجه با نفت ۶۲ تا ۶۳ دلار در هر بشکه و تولید ۹٫۸ میلیون بشکه در روز بسته شده باشد.

 دولت انتظار دارد رشد تولید ناخالص داخلی در ۲۰۲۰ ، ۲٫۳ درصد باشد در حالی که در ۲۰۱۹ ، ۰٫۴ درصد پیش‌بینی شده بود.

 اعلام بودجه ریاض پس از بسته شدن قرارداد کاهش تولید بین اوپک و متحدانش در هفته گذشته صورت گرفت که طبق آن پانصد هزار بشکه در روز تا مارس ۲۰۲۰ از تولید نفت این گروه کاسته می شود. این قرارداد بر اصلاح اقتصادی عربستان در اوایل ۲۰۲۰ تاثیر می گذارد.

 انتهای پیام/۱۶۹

www.tehranstar.com