اخبار اقتصادی

بلومبرگ: ترامپ جنگ ارزی را نمی‌فهمد

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، در سپتامبر ۲۰۱۰، گویدو مانتگا، وزیر دارایی وقت برزیل به شدت در مورد جنگ های ارزی شکایت داشت و ادعا می کرد که سیاست پولی فوق العاده آسان فدرال رزرو آمریکا به طرز ناعادلانه ای به اقتصاد این کشور آسیب می رساند. او می‌گفت:« ما در میانه یک جنگ ارزی بین المللی قرار داریم. یک تضعیف عمومی ارزی. این شرایط ما را تهدید می‌کند چون رقابت پذیری را از بین می برد».

 و حالا در دسامبر ۲۰۱۹، دونالد ترامپ همین شکایت را دارد. فقط این بار او می گوید برزیل و آرژانتین ناعادلانه رفتار می‌کنند. ترامپ در آخرین توییت خود گفت:« برزیل و آرژانتین  عمدا ارزهای ملی خود را تضعیف می کنند که به نفع کشاورزان ما نیست».

 دونالد ترامپ پس از اعلام وضع عوارض بر فولاد برزیل و آرژانتین، فدرال رزرو را مورد حمله قرار داد. او از بانک مرکزی می خواهد به رفتاری برگردد که یک دهه پیش مانتگا از آن شکایت داشت:« فدرال رزرو باید طوری عمل کند که این کشورها و بسیاری از کشورهای دیگر نتوانند با تضعیف ارز خود، از قدرت دلار ما سوء استفاده کنند. این شرایط کار را برای تولیدکنندگان و کشاورزان ما برای صادرات عادلانه کالاهایشان سخت می‌کند. فدرال رزرو باید نرخ بهره را پایین‌تر بیاورد».

 اگر شکایت های مانتگا در گذشته مسخره و بی ارزش به نظر می‌آمد، این اظهارنظرهای اخیر ترامپ از آن هم بی ارزش تر است. شکایت مانتگا زمانی مطرح شد که اقتصاد برزیل به پشتوانه قیمت بالای کالاهایش رشد می‌کرد. واحد پول قدرتمند برزیل مانع رشد اقتصادی این کشور نشده است. یک دهه پس از آن، آمریکا  نرخ رشدی بالاتر از برزیل دارد و دلار به طور یکنواخت تقویت می شود.

 ارزش ارزهای ملی برای رقابت پذیری کشورها اهمیت بالایی دارد و بانک‌های مرکزی می‌توانند از نرخ بهره برای دستکاری آن استفاده کنند. ولی یک اقتصاد ضعیف هم می تواند منجر به یک ارز ضعیف شود، برعکس این معادله هم صادق است. این تمام داستان دلار آمریکا و ارز برزیل طی یک دهه است.

ضعف دلار در ۲۰۱۰ محصول ضعف اقتصاد آمریکا بود. نرخ پایین بهره و تسهیل قوانین مالی برای رشد اقتصادی و بازپرداخت بدهی ها لازم بود. نرخ بالاتر بهره از طرف فدرال  رزرو در آن زمان می توانست ارز برزیل را ضعیف کند ولی می توانست مانع رشد اقتصادی آمریکا هم شود که خبر بدی برای برزیل بود.

 آیا برزیل عمدا ارزش ارز ملی خود را پایین می‌آورد؟ اصلاً . نرخ بهره بانک مرکزی این کشور در حال حاضر بسیار پایین است ولی دلیل آن فقط پایین بودن تورم این کشور در این قرن است.

 چرا آمریکا یک جنگ تجاری جدید را با دو کشوری آغاز کرده است که در حال حاضر هیچ ضرری برای آمریکا ندارند؟ شاید به این خاطر باشد که ترامپ می‌خواهد ثابت کند قادر به انجام هر کاری هست و چین را متقاعد کند مطابق خواسته او عمل کند. ولی این استراتژی نشان می‌دهد که او هیچ چیزی در مورد عملکرد اقتصاد نمی داند و در کل نمی داند که چه کاری انجام میدهد.

 در این بین، برزیل و آرژانتین به آمریکا بهترین راه تضعیف یک ارز را نشان داده‌اند. اگر اقتصاد کند شود، احتمال ارزان تر شدن ارز ملی وجود دارد. این اتفاقی است که طی دهه گذشته برای اقتصادهای بزرگ آمریکای جنوبی افتاده است. فروش شدید دلار در روز دوشنبه در پاسخ به اطلاعات ناامیدکننده تولید کارخانه ای آمریکا نشان می‌دهد ترامپ باید در مورد خواسته هایش محتاط باشد. ضعف ارز ملی برزیل در حال حاضر دقیقا همان چیزی است که مانتگا در ۲۰۱۰ می‌خواست. ولی هیچ کس در برزیل آرزوی دهه وحشتناکی که باعث ضعیف شدن این ارز شد را نمی کرد.

 انتهای پیام/۱۲۵

www.tehranstar.com