اخبار اقتصادی

بررسی راه اندازی ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی ژاپن

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از لجر اینسایتس، از زمان معرفی ارز مجازی لیبرا در ماه ژوئن توسط فیسبوک، مذاکرات در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی سرعت گرفته است. ژاپن سال‌هاست به دنبال این موضوع است. در نوامبر ۲۰۱۸، بانک مرکزی ژاپن گروهی برای بررسی مسائل قانونی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تشکیل داد.

 گزارش این گروه شکل های احتمالی این ارز دیجیتال را مشخص می کند. ارز دیجیتال بانک مرکزی به شکل حساب پس انداز شبیه به حساب هایی است که شرکت ها و افراد در بانکهای خصوصی دارند. ارز دیجیتال به شکل رمز ارز بیشتر شبیه به یک نوع دیجیتال از اسکناس می‌ماند. از نظر قانونی،حساب های بانکی قوانین گسترده ای دارند. بعلاوه، گزینه هایی در مورد نحوه انتشار انواع ارزها وجود دارد.

 این ارز را می توان مستقیماً توسط بانک مرکزی ژاپن توزیع کرد، در صورتی که اطلاعات شخصی جمع آوری شده توسط بانک مرکزی طبق قانون حفاظت از اطلاعات مخفی نگه داشته شود یا می توان آن را از طریق واسطه هایی مثل بانک ها و شرکت های پرداخت توزیع کرد. این واسطه ها باید بار اجرایی بانک ها را کاهش دهند و جلوی انباشته شدن جزئیات اطلاعات فردی افراد را بگیرند.

 این گزارش تاکید داشت که محدودیت اصلی را قوانین بانک مرکزی ژاپن اعمال می کند. این قوانین جلوی انتشار اسکناس های بانکی را توسط بانک مرکزی می گیرد. بنابراین تغییر این قوانین برای انتشار ارزهای دیجیتال لازم است. بانک مرکزی ژاپن نگران است که مجبور  به رقابت با بانکهای خصوصی شود.

 نیاز به اقداماتی برای جلوگیری از پولشویی و تروریسم مالی هم هست. بنابراین برای انتخاب سازمان ها به عنوان نهادهای واسطه‌ای محدودیت‌هایی وجود خواهد داشت و همچنین برای افرادی که می توانند از این ارزهای دیجیتال استفاده کنند. این شرایط در تضاد با پول نقدی است که هیچ محدودیتی ندارد.

 در مورد ارزهای دیجیتال غیر مستقیم، واسطه ها مسئول اقدامات ضد پولشویی و تروریسم مالی هستند. ولی مسئول نهایی بانک مرکزی ژاپن است. بنابراین سوالاتی در مورد ماهیت قانونی ارتباط بین بانک مرکزی و این واسطه ها به وجود می آید. برای مثال، آیا این واسطه ها به عنوان یک عامل برای بانک مرکزی فعالیت می کنند؟

 بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی ژاپن از ۲۰۱۶ به طور مشترک به دنبال استفاده از بلاک چین و فناوری‌های مربوط به آن هستند. با توجه به اینکه ۷۰ درصد بانک های مرکزی به دنبال ارزهای دیجیتال در سطوح مختلف هستند، اخبار  زیادی در این زمینه در راه است.

 انتهای پیام/۱۱۰

www.tehranstar.com