اخبار اقتصادی

ایران، کشوری با جمعیت پیر تا ۳۰ سال آینده

به گزارش خبرگزاری تسنیم، زهره الهیان نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه باید به جمعیت از ابعاد مختلف پرداخته شود، گفت: یکی از ابعاد، دورنمای اقتصادی ماست که تأثیرگذار است.

این نماینده مجلس ادامه داد: تغییر ساختار جمعیت ما را به سمت سالمندی پیش می‌برد و اگر در کشورهای اروپایی جریان سالمندی طی ۱۰۰ سال به تدریج اتفاق افتاد، ما طی ۳۰ سال آینده کشوری با جمعیت پیر هستیم و این در شرایطی است که زیرساخت‌های لازم را فراهم نکردیم و برای سالمندی جمعیت آماده نیستیم.

وی درباره شعار «فرزند‌کمتر، ‌زندگی‌بهتر» در سالهای اولیه سیاست‌های جمعیتی گفت: متأسفانه قوانین و سیاست‌های ما تا به حال رویکرد آینده‌نگرانه نداشته و از پژوهشگران در این زمینه استفاده نکردیم.
وی افزود: در کشورهای توسعه‌یافته تصمیم‌های کلان ملی با رویکرد آینده‌پژوهانه اتخاذ می‌شود، اما تا زمانی که رهبری در سال ۹۱ نسبت به کاهش جمعیت هشدار ندادند، متأسفانه مسئولان به فکر نبودند و آینده‌پژوهان هم رصد لازم را در این زمینه نداشتند.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات درباره زمزمه‌های تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت در مجلس یازدهم گفت: زمزمه‌ها در مجلس یازدهم به این دلیل بود که ساختاری در مجلس برای نظارت بر حسن اجرای قوانین داشته باشیم و همچنین در بحث قانون‌گذاری این شرایط برای مجلس فراهم شود.

الهیان افزود: از مجلس هفتم تا به حال قانون تسهیل ازدواج جوانان اجرا نشده است و حدود ۱۳ میلیون جوان در سن ازدواج داریم و امکانی برای ازدواج آنها به جز یک وام ازدواج فراهم نکردیم.

وی ادامه داد: این کمیسیون ویژه این اختیار را به نمایندگان می‌دهد که این موضوعات را پیگیری و نظارت کنند و مجلس توانایی حل این مشکلات را دارد. اگر مجلس تشخیص دهد که دولت کوتاهی کرده، با قوه نظارتی پیش خواهد رفت.

الهیان یادآوری کرد: درحال حاضر ما ساختاری متناسب با نیاز جوانان نداریم و همان ابتدای تشکیل وزارت ورزش و جوانان این هشدار را دادیم که بحث ورزش منجر به کمرنگ‌شدن توجه به جوانان نشود که آقای عباسی وزیر وقت قول داد چنین اتفاقی نیفتد، اما افتاد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com