اخبار اقتصادی

امکان صرفه‌جویی در مصرف بنزین به اندازه ساخت دو پالایشگاه تهران

حمید قاسمی ده‌چشمه، معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد، تبدیل بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو از حالت بنزین سوز به دوگانه سوز به صورت رایگان هدفگذاری شده که با اجرای این طرح، ۱۲ میلیون لیتر در روز صرفه جویی در مصرف بنزین حاصل می شود.

وی افزود: مثل این است که دو پالایشگاه اندازه پالایشگاه تهران ساخته شود و این میزان صرفه جویی در مصرف بنزین با جایگزینی با سوخت CNG سرمایه‌گذاری بزرگی است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه “امیدواریم مردم زودتر مراجعه کنند تا کارهای تبدیل انجام شود”، گفت: اکنون خودروهای تاکسی و وانت‌بارها در فاز نخست برای تبدیل رایگان می توانند ثبت نام کنند و تبدیل مسافربرهای شخصی در فاز بعدی است که احتمالا به سال آینده موکول می شود.

به گزارش تسنیم، شورای اقتصاد در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه ١١ آذرماه ۱۳۹۸ بنا بر پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه با هدف حمایت و کاهش هزینه‌های حمل و نقل عمومی و بهبود هوای شهرها، به استناد ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، مصوبه ای با عنوان «حمایت از تولید و تبدیل کارخانه ای و کارگاهی یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به CNGسوز» را تصویب کرد که در آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای تبدیل خودروهای عمومی و مسافربر شخصی بنزین‌سوز به دوگانه‌سوز (کارخانه‌ای و کارگاهی)، اصل و فرع تسهیلات مالی را که به مالکان خودروها یا کارخانه‌ها تا سقف ۶۵۰۰ میلیارد تومان تضمین و بازپرداخت پرداخت می‌کند. بر اساس این مصوبه، قرار است بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو به صورت رایگان دوگانه‌سوز شوند.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com