اخبار اقتصادی

الگوی کشت جدید بر پایه مشوق‌های انرژی اجرا می‌شود/ پیش‌بینی تولید ۲٫۱میلیون تن برنج در سال جاری

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد وفابخش معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به‌مناسبت سالگرد تأسیس این وزارتخانه، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده مقرر شده که فاز اول الگوی کشت نوین کشاورزی از پایان شهریورماه سال جاری و آغاز سال زراعی جدید در کشور آغاز شود.

وی افزود: در این طرح به کشت دیم توجه بیشتری شده است و برنامه‌‌های کشت حفاظتی تأمین بذر مناسب دیم‌کاری و دیگر عملیات کشاورزی و به‌کارگیری تحقیقات داخلی و بین‌المللی برنامه افزایش دو میلیون تنی گندم از طریق دیم‌کاری را داریم.

وی درباره بهره‌گیری بهینه از منابع شاکله این طرح ابراز کرد: نقشه خاک در ۱۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی آماده شده است و اقلیم‌ها و شرایط آب‌وهوایی بررسی شد و راجع به گیاهانی که می‌توان در این مناطق کشت کرد تحقیق شد.

وفابخش  گفت:‌ برای اجرای الگوی تولید شرایط آب هر منطقه را در نظر گرفته‌ایم و قطب‌های تولید محصولات در کشور نیز مشخص شد و در نهایت با در نظر گرفتن اقتصاد تولید، طرح آماده اجرا شده است.

وفابخش با تصریح به اینکه “از لحاظ وجود قانون کمبودی برای اجرای الگوی کشت کشاورزی نداریم” گفت: آنچه مشکل است نبود قانون بازدارنده برای کشاورزان است به همین منظور مشوق‌های بازدارنده برای رعایت الگوی کشت در کشور به‌کار گرفته می‌شود.

وی اعلا کرد: برای تحقق این امر و اجرای الگوی کشت مشوق‌هایی نظیر ارائه تخفیفات در بخش انرژی ارائه می‌شود که این امر باعث می‌شود که تولید محصول تنها در مناطقی انجام شود که توجیه اقتصادی از بابت انرژی‌های اختصاصی وجود داشته باشد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی آینده که از انتهای شهریورماه آغاز می‌شود، گفت: پیشنهاداتی توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است که در‌ آن قیمت کالاهای مهمی مانند گندم به‌شکل مناسبی تأمین شده است که به‌نظر می‌رسد دقت کشاورزان را برای تولید متناسب ایجاد کند.

وی افزود: در انتخاب کشاورزان برای محصولات مختلف زراعی فضای رقابتی بین محصولات وجود دارد و درصورتی که قیمت‌های پیشنهادی ما توسط شورای اقتصاد مورد قبول قرار نگیرد موجب تولید بیشتر از نیاز یک محصول یا کاهش تولید محصول دیگر می‌شود.

وفابخش در ارتباط با وضعیت تأمین بذور بخش کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی با توجه به وضع تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان در برخی از بخش‌ها بذور را بیشتر از نیاز کشور در سال گذشته وارد کرد به‌طوری که در سال جاری مشکلی برای تأمین بذر وارداتی مانند کلزا نداریم.

معاون امور زراعت جهاد کشاورزی با بیان اینکه موضوع واردات والدین بذور دنبال می‌شود گفت: فروشندگان بذور گواهی‌شده در دنیا تنها در صورتی اقدام به فروش بذور مادری می‌کنند که طی مدت مشخصی از آنها بذور گواهی‌شده مصرفی خریداری شده باشد که ما نیز این برنامه را دنبال می‌کنیم.

قرعه‌کشی فروش تراکتور شوخی است

وی در ارتباط با دلایل کاهش عرضه تراکتور در کشور گفت: تراکتورسازی تبریز از آذرماه سال ۱۳۹۷ در چندین مرحله تراکتورهای خود را با دریافت مصوبه سازمان حمایت افزایش داده است که در یک مرحله جدید نیز قصد آن را داشتند که در پایان سال گذشته نرخ محصولات خود را افزایش دهند که این امر موجب پذیرش ما قرار نگرفت.

وفابخش اظهار داشت: باتوجه به مخالفت وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت نیز مصوبه جدید افزایش قیمت را صادر نکرد؛ همین امر باعث شد که میزان عرضه تراکتور در کشور کاهش یابد و مصرف‌کنندگان و کشاورزان برای خرید این محصول دچار مشکل شدند.

وفابخش گفت: برای رفع این مشکل در سال جاری وزارت جهاد کشاورزی با بخشی از افزایش درخواستی تراکتورسازان موافقت کرد که این امر نیز با دریافت مصوبه سازمان حمایت موجب اعلام قیمت دوباره تراکتور در سایت تراکتورسازی تبریز شده و مشکل عرضه این محصول در بازار رفع شده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: این‌که مطرح می‌شود که فروش تراکتور نیز به‌صورت قرعه‌کشی مانند خودروسازان در بازار عرضه شود بیشتر شبیه یک شوخی است و طبق روال گذشته این محصول همراه با تسهیلات بانکی عرضه خواهد شد؛ باید توجه داشت که ما موافق افزایش قیمت تراکتور بدون توجه به قدرت خرید کشاورزان و نرخ محصولات کشاورزی نیستیم اما تراکتورسازان نیز می‌گویند قیمت ورق آهنی و ملزومات گران شده است و ما مجبور می‌شویم که شرایط مختلف را بسنجیم که در نهایت تصمیمی بگیریم که به‌نفع تولید کشور باشد.

افزایش ۷۰درصدی قیمت تراکتور در ۲ سال

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم خاطرنشان کرد: تراکتورسازان درخواست افزایش ۱۲۰درصدی محصولات خود را برای دو سال گذشته داشتند که وزارت جهاد کشاورزی تنها با افزایش ۷۰درصدی آنها موافقت کرد و اکنون نرخ‌های جدید خودروسازان بر اساس افزایش ۷۰درصدی در سامانه فروش آنها درج شده که با ارائه تسهیلات خرید در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وفابخش با بیان اینکه الگوی کشت در تنظیم بازاری محصولات کشاورزی تأثیری نخواهد داشت گفت: تولید حجم بیشتر از نیاز محصولات مانند سیب‌زمینی و پیاز به‌خاطر نوسانات معمول تولید است که برای جذب این تولیدات مازاد باید صنایع تبدیلی و سردخانه‌ای مکفی داشته باشیم.

یک روش اجرای الگوی کشت بازداشت کشاورزان است

وی اظهار کرد: در شوروی سابق زمانی که کشاورزان الگوی کشت را رعایت نمی‌کردند توسط دولت محصولات آنها شخم زده می‌شد و حتی متخلفان را به زندان می‌بردند اما این روش غیرقابل اجرا و منسوخ شده است و روش دیگری که وجود دارد صادرات مازاد تولید است.

وفابخش افزود: به‌خاطر مشکلاتی که پیشِ‌روی صادرات محصولات کشاورزی به‌ویژه صیفی‌جات وجود داشت بخش زیادی از تولیدات آنها روی دستشان باقی ماند و موجب عرضه مازاد تولید در بازار داخل شده است.

وی گفت: در صورتی که قیمت‌گذاری محصولات دیگری نظیر کالاهای اساسی آزاد شود به‌صورت خود به خود تمایل به کشت صیفی و سبزی‌جات کاهش می‌یابد و تولید کالاهای اساسی که دیگر مشمول قیمت‌گذاری نیستند افزایش می‌یابد و تولید به تعادل خواهد رسید.

واکنش به احتمال حذف ارز ۴۲۰۰تومانی واردات نهاده‌های دامی

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه وزیر جهاد کشاورزی اخیراً اظهار کرده که این وزارتخانه خود را آماده اختصاص ارز به واردات کالاهای اساسی مهمی نظیر نهاده‌های دام و طیور کرده است،‌ آیا معاونت زراعت آمادگی لازم را برای جایگزینی آنها در داخل دارد گفت: برای تحقق این امر خاوازی وزیر کشاورزی برای بخش‌های مهمی مانند تأمین کود و بذور مجری تعیین کرده است تا نیاز کشور در داخل تأمین شود به‌طوری که به‌جای واردات کود فسفات این محصول از خاک فسفات معادن کشور استخراج و تبدیل به کود می‌شود و کسری آن به‌جای واردات کود آماده از محل واردات خاک فسفات و فرآوری آن در داخل کشور تأمین می‌شود.

وی اظهار کرد: در این راستا ممکن است تغییراتی در ساختار تولید کود مصرفی ایجاد شود و به‌جای تولید کود سوپر فسفات از کود ساده استفاده شود.

وفابخش ادامه داد: در شرایط فعلی برای تأمین بذور محصولات اساسی مختلفی مانند گندم اتکائی به واردات نداریم و نیاز کشور را در داخل تأمین می‌کنیم و بذور دیگر نیز برنامه‌ریزی شده که در داخل تولید شود.

تبدیل ۲میلیون تن سرشاخه نیشکر به خوراک دام

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره طرح‌های این وزارتخانه برای جایگزینی نهاده‌های دامی داخلی به‌جای وارداتی گفت: یکی از مهمترین طرح‌هایی که در این ارتباط دنبال می‌شود، استفاده از ضایعات ۲میلیون تنی سرشاخه‌های نیشکر به‌جای علوفه است که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته با تهیه ماشین‌آلات مرتبط خیلی ساده می‌توانیم این محصول را تبدیل به خوراک دام و طیور کنیم.

پیش‌بینی تولید ۲٫۱میلیون تن برنج در سال جاری

وی در خصوص میزان تولید برنج در سال جاری به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: مصرف برنج در کشور ۳ میلیون تن است که پیش‌بینی شده است در سال جاری ۲٫۱ میلیون تن تولید شود و در صورتی که موارد بازار و تأثیر آن بر قیمت مصرف‌کننده را در نظر نگیریم می‌توان گفت که می‌توانیم نیاز کشور را در مدت نه‌چندان دور از طریق تولیدات داخلی تأمین کنیم و به ۳ میلیون تن برسانیم.

وفابخش افزود: این امر می‌تواند بازتاب مثبت و منفی و تحلیل‌های اقتصادی داشته باشد که در این ارتباط باید تصمیم‌گیری‌های لازم صورت بگیرد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به خبرنگار تسنیم اظهار کرد: تولید شکر نیز برای سال جاری ۱٫۵ میلیون تن پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری گفت: پیشنهاد ما در این ارتباط برمبنای واقعیت‌ها تعیین شده است اما اعلام این نرخ باید توسط مراجع رسمی صورت بگیرد؛ ما نرخ عادلانه برای گندم تعیین کرده‌ایم.

وفابخش ادامه داد: باید منتظر ماند و دید که شورای اقتصاد چه‌نرخی را برای گندم تعیین می‌کند اما ما از نرخ پیشنهادشده خود دفاع می‌کنیم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پایان گفت: امیدواریم که شورای اقتصاد در سال جاری به‌موقع نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام و مطالبات کشاورزان را پرداخت کند.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com