اخبار اقتصادی

اعتبارات مقابله با بیابان‌زایی یک‌سوم شد/ توقف یک‌ساله عملیات مالچ‌پاشی به‌دلیل انتقادات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی مقابله با بیابان‌زایی در سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: ۳ میلیارد نفر از مردم جهان در معرض بیابان‌زایی هستند و جنگل‌ها تخریب می‌شود.

وی افزود: براساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده تا سال ۲۰۵۵ نیاز به غذا و آب مورد نیاز مردم دنیا ۵۰ درصد رشد می‌کند این در حالی است که در شرایط فعلی نیز ۸۰۰ میلیون نفر در معرض گرسنگی قرار دارند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ۳۰ میلیون اراضی بیابانی در کشور داریم که ۱۴ میلیون آن بحرانی است به همین منظور به کنوانسیون بین‌المللی مربوطه الحاق شدیم.

منصور با بیان اینکه ایران جزو کشورهای پیشرو در مقابله با بیابان‌زایی است گفت: ۶ دهه است که عملیات مقابله با بیابان‌زایی در کشور انجام می‌شود که این امر علاوه بر جلوگیری از، از بین رفتن زیرساخت‌ها شده است باعث ایجاد دو میلیون هکتار جنگل دست‌کاشت نیز شده است.

وی گفت: در سال گذشته در ۲۲ استان کشور عملیات بیابان‌زایی در مساحتی بالغ بر ۱۲۷ هزار هکتار انجام شده است و ۳۴ هزار هکتار نهال‌کاری و ۱۰ هزار هکتار مالچ‌پاشی انجام شده است.

عملیات مالچ‌پاشی به‌دلیل اختلافات یک سال متوقف شد

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه به‌دلیل انتقادات فعالان محیط زیست عملیات مالچ‌پاشی به‌مدت یک سال متوقف شد تصریح کرد: در ارتباط با ضرورت مالچ‌پاشی میان کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد به همین دلیل این طرح یک سال متوقف شد و در این مدت فراخوان دادیم و از شرکت‌های دانش‌بنیان خواستیم که در صورت داشتن ماده جایگزین برای تثبیت اراضی بیابانی آن را ارائه کنند.

منصور ادامه داد: در سال ۹۹ با کاهش شدید اعتبارات مقابله با بیابان‌زایی مواجه هستیم به‌طوری که این اعتبار از ۷۵۸۰ میلیارد ریال به ۲۴۰۰ میلیارد ریال کاهش یافت اما امیدواریم که همچنان بتوانیم اقدامات مؤثری انجام بدهیم.

بنا بر این گزارش در این مراسم، ۴۴۸ پروژه مقابله با بیابان‌زایی در ۲۴ استان کشور و در ۱۴۰ شهرستان در مساحتی بالغ بر ۱۲۷ هزار هکتار و اعتباری بالغ بر ۷۵۰۰ میلیارد ریال افتتاح شد.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com