اخبار اقتصادی

استقبال وزیر نفت از همکاری صنعت و دانشگاه در توسعه صنعت CNG

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجید عباس پور، استاد دانشگاه و عضو شورای پژوهش انرژی دانشگاه صنعتی شریف در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همانطور که پژوهشگاه علوم و فنون دانشگاه صنعتی شریف در زمان وزارت مهندس زنگنه راه اندازی شد، هم اکنون نیز همکاری های این دو، در زمینه CNG نیز می تواند راهگشای توسعه این صنعت باشد.

عضو شورای پژوهش انرژی دانشگاه صنعتی شریف از استقبال وزیر نفت از همکاری صنعت و دانشگاه در توسعه صنعت CNG خبر داد و گفت: در حال حاضر در دنیا جایگاه های کوچک CNG حتی برای مجتمع های مسکونی تعبیه می شود؛ به عنوان مثال کمپانی بنز تجهیزات تامین خانگی سوخت CNG را در برخی مکان ها بنا کرده است.

وی افزود: همانطور که اخذ مصوبه اخیر از سوی وزارت نفت در کمک بلاعوض به خودروهای دوگانه سوز بسیار موثر است، همکاری صنعت با دانشگاه نیز می تواند در گسترش و حل چالشهای پیش رو در توسعه CNG تاثیرگذار باشد.

عباس پور با بیان اینکه “همکاری شهرداری ها در ارائه زمین مناسب، وزارت صمت و خودروسازان با ظرفیت سازی در مصرف از طریق افزایش خودروهای CNG سوز و وزارت نفت در تولید و توزیع این گاز می تواند با همکاری دانشگاه ها یک جهش بزرگی در توسعه این صنعت ایجاد کند”، گفت: پس از سالها کاهش، میزان برداشت از مخازن گازی پارس جنوبی سال گذشته به اندازه کشور قطر رسید؛ در حالی‌که در سال ۸۴ که تقریبا شروع تحریم ها بود، در بهره برداری از این مخازن عقب افتادیم و تا سال ۹۲ این روند ادامه داشت.

وی ادامه داد: بعد از سال ۹۲ تلاش های زیادی صورت گرفت و بالاخره در سال گذشته این میزان برابر شد، بنابراین باید راههایی پیدا کنیم که بتوانیم این گاز را به نحو احسن در داخل استفاده کنیم و در حال حاضر بهترین گزینه استفاده از CNG به عنوان سوخت خودرو هست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه “قطر برنامه بلند مدتی برای افزایش برداشت در دست دارد، بر ضرورت برنامه ریزی برای افزایش برداشت از ذخایر این میدان مشترک تاکید کرد و گفت: سوخت بنزین در بهترین حالت هم تبعات زیست محیطی به دنبال دارد؛ میزان انتشار آلاینده های ناشی از گاز گلخانه ای در یک خودرو با سوخت CNG در مقایسه با خودروی بنزین سوز حدود سی درصد کمتر است.

وی افزود: ایران با انتشار ۸۰۰ میلیون تن گازهای گلخانه ای رتبه هفتم کشورهای تولید کننده این گازهای آلوده را داراست؛ این در حالی است که جمعیت چین و آمریکا نیز قابل مقایسه با ایران نیست؛ بنابراین توسعه گاز CNG با توجه به کاهش قابل توجه گازهای های گلخانه ای را ایجاب می کند.

عباس‌پور با اشاره به متوسط قیمت ۱۰ الی ۱۵ هزار تومانی بنزین در هر لیتر در دنیا، گفت: هم اکنون بیش از ۱۷ میلیون خودرو در کشور در حال تردد است که این میزان در حال افزایش بوده، از طرفی ما دارای منابع غنی از گاز طبیعی نیز هستیم؛ بنابراین باید برنامه ریزی های لازم برای جایگزینی CNG به جای بنزین را انجام دهیم که این برنامه علاوه بر بهبود شرایط زیست محیطی، ارز زیادی را نیز از طریق صادرات بیشتر بنزین با توجه به دستیابی متخصصان داخلی به دانش فنی تولید بنزین یورو، وارد کشور خواهد کرد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com