اخبار اقتصادی

اختصاصی تسنیم|نزول ۲ پله‌ای ایران در رده‌بندی توسعه انسانی/ کسب رتبه ۶۵ بین ۱۸۹ کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان ملل در جدیدترین گزارش از سلسله گزارش‌های توسعه انسانی از افت ۲ پله ای ایران در رده‌بندی جهانی توسعه انسانی خبر داد.

 در این گزارش آمار و اطلاعات مربوط به شاخص‌های توسعه انسانی ۱۸۹ کشور جهان از جمله ایران ارائه شده است.

*نزول ۲ پله‌ای رتبه ایران در رده‌بندی توسعه انسانی

گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۹ که بر پایه آمار و اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۸ تهیه شده است نشان می‌‌‌‌دهد کیفیت توسعه انسانی در ایران طی این سال نسبت به سال قبل افت محسوسی داشته است.

نمره ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در این سال ۰٫۷۹۷ برآورد شده که نسبت به نمره ۰٫۷۹۹ که برای سال ۲۰۱۷ ثبت شده بود افت ۰٫۰۰۲ واحدی داشته است.

شاخص توسعه انسانی ارقامی از صفر تا یک را دربر می‌‌‌‌گیرد که هرچه این رقم برای یک کشور بیشتر باشد دلالت بر توسعه یافتگی بیشتر آن کشور در حوزه انسانی دارد.

به همین ترتیب ایران در رتبه‌بندی جهانی از نظر توسعه انسانی ۲ پله نزول داشته است و در حالی که ایران در سال ۲۰۱۷ در جایگاه ۶۳ جهان از نظر توسعه انسانی قرار گرفته بود در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۵ نزول کرده است.

سازمان ملل ایران را میان کشورهای دارای توسعه انسانی بالا به حساب آورده است. در گزارش این سازمان کشورهای جهان از نظر میزان توسعه انسانی به چهار گروه تقسیم بندی شده‌اند که عبارتند از کشورهای دارای توسعه انسانی بسیار بالا، کشورهای دارای توسعه انسانی بالا،‌ کشورهای دارای توسعه انسانی متوسط و کشورهای دارای توسعه انسانی پایین.

در گزارش جدید سازمان ملل ۶۲ کشور در گروه نخست قرار گرفته‌اند یعنی دارای توسعه انسانی بسیار بالا هستند و ۵۴ کشور در گروه دوم، ۳۷ کشور در گروه سوم و ۳۶ کشور نیز در گروه چهارم قرار داده شده‌اند.

* ایران توسعه‌یافته‌تر از چین، برزیل، لبنان و مصر در حوزه شاخص‌های انسانی

بر اساس این گزارش، توسعه انسانی ایران از ۱۲۴ کشور جهان بیشتر است. برخی از این کشورها عبارتند از: پاناما، برزیل، الجزایر، چین، تونس، لبنان، اردن، لیبی، اندونزی و مصر.

برخی کشورها که رتبه بیشتری از ایران دارند عبارتند از: آلمان، آمریکا، سوئد، انگلیس، ژاپن، فرانسه، روسیه، قطر، عمان و کویت.

* رتبه ۱ توسعه انسانی جهان به نروژ رسید

گزارش توسعه انسانی سازمان‌ملل، کشور نروژ را به‌عنوان توسعه یافته‌ترین کشور جهان در حوزه انسانی معرفی کرده است. نمره این کشور در شاخص توسعه انسانی ۰٫۹۵۴ اعلام شده است. سوئیس و ایرلند به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. رتبه های چهارم تا دهم نیز به کشورهای آلمان، هنگ کنگ، استرالیا، ایسلند، سوئد، سنگاپور و هلند رسیده است.

نیجر با کسب نمره ۰٫۳۷۷ در شاخص توسعه انسانی رتبه آخر رده‌بندی جهانی را از این نظر به خود اختصاص داده است.

متوسط نمره جهان در شاخص توسعه انسانی ۰٫۷۳۱ اعلام شده است.

انتهای پیام/*

www.tehranstar.com