اخبار اقتصادی

اتحادیه اوراسیا فرصتی بزرگ برای تجارت خارجی ایران است

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان در همایش تجارت با اوراسیا که صبح امروز در سالن خلیج فارس مرکز نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد گفت: امیدوارم این همایش زمینه توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اوراسیا را فراهم کند.

وی اضافه کرد: ایران و اتحادیه اوراسیا پس از چندین سال مذاکره، در اردیبهشت ۹۷ موفق به امضای قرارداد تجاری در این زمینه شدند و دوره ۳ سال پیش رو از بعد اجرا و نتایج حاصله واجد اهمیت فراوانی است.

اردکانیان گفت: از همین الان مقدمات برای گسترش تجارت کشورهای عضو باید فراهم شود و ضروری است موانع اجرای دقیق موافقتنامه که از ۵ آبان امسال رسما وارد مرحله عملیاتی شده مرتفع شوند.

وی افزود: بدون شک این موافقتنامه در صورت اجرای جدی، زمینه را برای گسترش مبادلات اقتصادی فراهم می‌کند و بدیهی است همگرایی اقتصادی بویژه با کشورهای همسایه، جزو سیاست‌های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. 

اردکانیان تاکید کرد: شکل‌گیری اتحادیه اوراسیا نمونه خوبی از همکاری منطقه‌ای است و با گسترش آن، زمینه همگرایی کشورهای منطقه بیش از پیش به وجود می آید که در نتیجه، صلح و آرامش بیشتری برای منطقه به ارمغان می آید.

وزیر نیرو افزود: معتقدم با توسعه کمی و کیفی این اتحادیه، می‌توان بازار بزرگی در منطقه ایجاد کرد چرا که سیاست اصولی جمهوری اسلامی بر توسعه روابط با همسایگان استوار بوده است.

اردکانیان اضافه کرد: ایران با داشتن منابع غنی و توانمندی صنعتی و قرار گرفتن در مرکز بازاری وسیع شریک مناسبی برای کشورهای عضو محسوب می شود و به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه غرب آسیا با داشتن دسترسی وسیع به آبهای گرم آزاد و اقیانوسی می‌تواند منافع این دسته از کشورها را پیوند دهد و برای تحقق این مهم و توسعه مناسبات تجاری ضروری است به توسعه زیرساخت‌ها بپردازیم. علاوه بر رفع موانع تعرفه‌ای باید شفافیت و استانداردسازی صورت پذیرد و تجارت را وسعت بخشید.

وی تصریح کرد: در مجموع ما سعی خواهیم کرد به سمت ایجاد یک تشکل قوی منطقه‌ای حرکت کنیم. در پی آن یک رابطه بلندمدت اقتصادی شکل گیرد و افق های جدیدی از همکاری در روابط بلند مدت اقتصادی کشورهای عضو بوجود آید.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com