اخبار اقتصادی

آمریکا در ۲۰۲۰ صادر‌کننده خالص نفت می‌شود

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد این کشور در ۲۰۲۰ برای اولین بار به صورت سالانه صادر کننده خالص نفت خام و سوخت خواهد شد که نتیجه افزایش تولید و کاهش شدید وابستگی به نفت خارجی است.

 انتظار می رود تولید نفت خام آمریکا در سال آینده ۹۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و به رکورد ۱۳٫۱۸ میلیون بشکه در روز برسد. قبلا پیش‌بینی شده بود تولید نفت آمریکا یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

 طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، انتظار می رود صادرات خالص نفت خام و محصولات نفتی در ۲۰۲۰ به طور متوسط ۵۷۰ هزار بشکه در روز باشد.

 تولید شیل آمریکا طی دهه گذشته رونق یافته و این کشور را به بزرگترین تولید کننده نفت خام دنیا و یک صادر کننده اصلی با میانگین صادرات ۳ میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی تبدیل کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در دورنمای کوتاه مدت انرژی خود که به صورت ماهانه منتشر می‌شود اعلام کرد انتظار می رود تولید آمریکا در ۲۰۱۹ ، ۱٫۲۶ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به رکورد ۱۲٫۲۵ میلیون بشکه در روز برسد. این رقم هم کمی پایین تر از پیش بینی قبلی این اداره از رشد تولید است که ۱٫۳ میلیون بشکه در روز بود.

لیندا کاپوانو، مدیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا اظهار کرد:« سپتامبر اولین ماهی بود که صادرات نفت خام و محصولات نفتی آمریکا بیشتر از واردات آن ثبت شد».

ولی انتظار می رود سرعت رشد تولید کند شود چون تولیدکنندگان تعداد چاه های نفت فعال را برای دوازدهمین ماه پیاپی پایین آورده‌اند.

کاپوانو گفت انتظار می رود کاهش حفاری با افزایش کارآمدی چاه ها و بازدهی بالای آنها جبران شود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی تقاضای این کشور را در ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تغییری نداد. این اداره انتظار دارد تقاضای نفت و سایر سوختهای مایع در آمریکا در ۲۰۱۹ ، ۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و به ۲۰٫۵۸ میلیون بشکه در روز برسد. پیش بینی این اداره برای سال ۲۰۲۰ افزایش تقاضای ۱۷۰ میلیون بشکه ای تا ۲۰٫۷۵ میلیون بشکه در روز است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی خود از رشد تقاضای نفت جهان را در ۲۰۲۰ ، ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و به ۱٫۴۲ میلیون بشکه در روز رساند.

بیشتر تحلیلگران انتظار دارند رشد تقاضای نفت جهان در ۲۰۲۰ به خاطر طولانی شدن جنگ تجاری آمریکا و چین، دو اقتصاد بزرگ دنیا، کند شود.

انتهای پیام/۱۱

www.tehranstar.com