اخبار اقتصادی

آفریقا سرمایه‌ای با ارزش در حیطه نفوذ روسیه

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از عرب نیوز، در حالی که اکثر کشورهای دنیا نگران دخالت روسیه در سیاست‌های آمریکا و قدرت روزافزون آن در خاورمیانه هستند، مسکو به آرامی راه خود را در آفریقا باز می‌کند. روسیه از زمان جنگ سرد تاثیر زیادی در این قاره از آنگولا تا زنگبار گذاشته است.

آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و تاکید وی بر آسیا و در ادامه، در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و عدم تمایل وی برای گسترش بیش از حد قدرت آمریکا و تاثیر آن در سراسر جهان، اهمیت چندانی به حضور نظامی و فرهنگی در قاره آفریقا نداده است. بسیاری از سفارتخانه های آمریکا هیچ سفیر یا کارمندی در این کشورها ندارند. ترامپ همواره کشورهای آفریقایی را تحقیر کرده است.

با عقب نشستن آمریکا، روسیه از این فرصت برای به چالش کشیدن قدرت چین در آفریقا استفاده کرده است. پکن با استفاده از طرح کمربند و جاده که پروژه ای بلندپروازانه برای هدایت جریان تجارت از غرب به چین است، اعتبار و تاثیر خود را در این قاره گسترش داده است. چین با اجرای پروژه های زیرساختی مالی، چندین کشور آفریقایی را از طریق وام گیری در محدوده اقتصادی خود وارد کرده است. با سرازیر شدن سیل گوشی‌های هوشمند ارزان قیمت و نرم افزارهای چینی مثل وی چت، پکن خود را به عنوان یک ابرقدرت در این منطقه تثبیت کرده است.

 ولی روسیه که تمرکز کمی بر فناوری و زیرساخت ها دارد، تاثیر خود را با حضور نظامی و رسانه گسترش داده است. روسیه در حال حاضر بزرگترین تامین کننده سلاح به آفریقا است و با ۲۱ کشور در این قاره قراردادهای نظامی دارد. روسیه علاوه بر قراردادهای نظامی و همکاری های آموزشی با حداقل نیمی از کشورهای آفریقایی، با مصر، رواندا،  اتیوپی، اوگاندا و زامبیا  در زمینه انرژی اتمی همکاری می کند. آفریقای جنوبی هم به زودی در حوزه قدرت روسیه قرار می‌گیرد.

 با توجه به این حقیقت که روسیه خود را در یکی از مناطق دنیا با بالاترین سرعت رشد جای داده است، آمریکا حالا متوجه تمام جوانب تلاش ژئوپلتیکی مسکو برای آفریقا شده است. نیویورک تایمز در مقاله‌ای نوشت که روسیه با استفاده از سلاح رسانه و شبکه‌ تلویزیونی آر تی و آژانس خبری اسپوتنیک نیوز این پیام را می‌رساند:« در حالی که کشورهای غربی و آمریکا قرن هاست از آفریقا بهره کشی می کنند، مسکو آماده است با سیاست منفعت دوجانبه در آفریقا فعالیت کند».

 البته واقعیت بسیار متفاوت است. مسکو هم همانند پکن و واشنگتن، آفریقا را یک دارایی با ارزش در محدوده ژئوپلیتیکی جدید خود می داند. روسیه در نفوذ به خاورمیانه موفق بوده است و حالا چشم به سرزمینی حاصلخیز تر برای رشد و منابع طبیعی دارد. آفریقا حالا در میان دو قدرت قدیمی و یک قدرت جدید قرار گرفته است.

 انتهای پیام/۱۱۶

www.tehranstar.com