اخبار اقتصادی

آغاز اتصال مجتمع بندری کاسپین به شبکه سراسری راه‌آهن

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدولی روزبهان با اشاره به تأکیدات رییس جمهور و نظر مساعد وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با اهمیت تسریع در اتصال منطقه آزاد انزلی به شبکه ریل سراسری، این توجه و همراهی وزارتخانه مسئول احداث این پروژه مهم ملی را حائز اهمیت عنوان و اظهار کرد:‌ با توجه به شرایط ویژه کشور و دستور رئیس‌جمهور باید تا پیش از سال ۱۴۰۰ مجتمع بندری کاسپین به شبکه ریلی کشور متصل تا زمینه ایجاد مسیر جدید ریلی میان دریای خزر و بنادر جنوبی ایران در خلیج فارس فراهم شود.

وی ادامه داد: با این کار حلقه های زیرساختی ترانزیتی کشور تکمیل شده و با تکیه بر مزایا و معافیت های قانونی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بندر کاسپین و بنادر شهید رجایی و بنادر امام و خرمشهر ارائه می شود، فرصت های جدید درآمدزایی از ترانزیت کالا و اشتغالزایی پدید می آید.

وی با بیان اینکه ایجاد این شبکه حمل و نقل ترکیبی در چارچوب فرصت های کریدورهای شمال جنوب و چین،قزاقستان، ایران می تواند جایگاه کشورمان را در مبادلات فرامنطقه ای تقویت کند، تاکید کرد: با توجه به الزامات و اهمیت تسریع در آغاز عملیات ساخت این مسیر ریلی، آمادگی خود را برای شروع ساخت در محدوده این منطقه به صورت همزمان اعلام می کنیم تا زودتر از تعهدات خود عمل نماییم.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل نیز با اشاره به توافقنامه های امضا شده میان دو سازمان در خصوص ساخت خط ریل میان مجتمع بندری کاسپین تا ایستگاه پیربازار رشت، گفت: باعملیاتی شدن این پروژه، مسیر ترانزیتی ریلی جدیدی میان بنادر شمالی و جنوبی کشور ایجاد می شود که به یکی از مهمترین مسیرهای ریلی کشور تبدیل خواهد شد.

وی با تأکید بر اهمیت تسریع در عملیات احداث، افزود: از شروع به کار همزمان در دو سوی مسیر از سوی دو طرف استقبال می کنیم و این را در راستای سرعت بخشیدن به پروژه قلمداد کرده و براین باوریم که بهره برداری از این خط ریلی، به نفع اقتصاد و اشتغال کشور است.

به گزارش تسنیم، براساس تفاهمنامه بهمن ماه ۹۷ همکاری مشترک سازمان منطقه آزاد انزلی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور دو طرف در خصوص ساخت خط اتصال راه آهن رشت انزلی به بندر کاسپین به طول ۱۰کیلومتر در محدوده این منطقه قرار گرفته، توافق کردند.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com