اخبار اقتصادی

گشایش مسیر جدید واردات کالا از ترکیه/ ورود ۲ کشتی موز و آناناس به کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سخنگوی گمرک ایران گفت: از اول فروردین تاکنون تعداد دو فروند کشتی حامل موز  و آناناس از مبدأ جنوب شرق آسیا  وارد بندر بوشهر شد که مراحل  ترخیص آن طی شده است.

وی افزود:  کشتی اول حامل موز و آناناس به‌وزن حدود ۴ هزار تن در  تاریخ  دوم فروردین تشریفات گمرکی آن  آغاز و با خدمات شبانه‌روزی کارکنان گمرک تا تاریخ پنجم فروردین  از گمرک بوشهر ترخیص و وارد کشور شد.

کشتی دوم نیز در تاریخ ۱۵ فروردین از مبدأ فیلیپین که  حامل حدود ۶ هزار تن موز و آناناس بود وارد گمرک بوشهر و تشریفات گمرکی آن انجام شده که با خدمات شبانه‌روزی گمرک عملیات ترخیص و خروج کالا از امروز به پایان می‌رسد.

لطیفی  افزود: علاوه بر ورود موز از طریق دریایی به کشور، روزانه نزدیک به  20 واگن نیز از مسیر ریلی رازی از ترکیه وارد  کشور شده است.

سخنگوی گمرک ایران گفت: با پیگیری‌های صورت‌گرفته و تلاش سفارت ایران در آنکارا، بر اساس  تصمیم ترکیه، بازارچه مرزی “ساری سو” مسیر جدید ورود کالا از ترکیه به ایران  می‌شود.

وی اظهارداشت: با وجود پیگیری‌های بسیار، هنوز هیچ تصمیمی در خصوص عادی‌سازی تردد کامیون‌ها از مرز بازرگان گرفته نشده است و خبرهای منتشرشده در این خصوص تکذیب می‌شود، ولی خوشبختانه بازارچه مرزی “ساری سو” که در شرایط فراگیری ویروس کووید۱۹ صرفاً برای ورود کامیون‌های حامل اقلام بهداشتی و دارو در نظر گرفته شده بود از آخر این هفته می‌تواند علاوه بر کامیون‌های حامل اقلام بهداشتی به کشور، پذیرای کالای وارداتی از مسیر ترکیه، با روش ترانشیپمنت یعنی جابه‌جایی کالا از کامیون به کامیون باشد.

سخنگوی گمرک افزود: این بازرارچه مرزی صرفاً می‌تواند ۱۵ کامیون را به‌صورت روزانه پذیرش کند که در این شرایط اقدامی رو به جلو به‌شمار می‌رود، گمرک ایران نیز برای اجرایی شدن این تصمیم، از امروز در حال تجهیز این بازارچه به امکانات تخلیه و بارگیری کامیونی است و با شبکه بهداشت نیز برای استقرار کارشناسان بهداشتی برای اجرای پروتکل بهداشتی ورود کالا هماهنگی‌هایی را انجام داده است.

لطیفی در پایان گفت: مسیر ریلی کشورمان به ترکیه همچنان فعال است و در ۲۴ ساعت گذشته شاهد تردد ۱۰۳  واگن کالا بین دو کشور بودیم و همچنان بهترین مسیر تردد کالا بین دو کشور در شرایط فعلی محسوب می‌شود.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com