اخبار اقتصادی

«کشاورزی» ناجی اقتصاد| افزایش ۴ برابری قیمت میوه از باغ تا مغازه/دلالان سرسفره کشاورزان

خبرگزاری تسنیم در سال ۹۸ که با عنوان رونق تولید نامگذاری شده است، پرونده‌ای با عنوان “«کشاورزی»، ناجی اقتصاد، قاتل تحریم” منتشر می‌کند با هدف ارسال این پیام مهم به مخاطبان که “در شرایط امروز کشور که اقتصاد درگیر مشکلات عمده‌ای شامل تورم؛ رکود، بیکاری، کاهش درآمدهای ارزی، کمبود کالا و تحریم مواجه است، تمرکز دولت و مسئولان باید بر رونق بخش کشاورزی و حل مشکلات و موانع تولید در این بخش باشد تا عمده مشکلات اقتصادی کشور را حل کند و اثرات تحریم را به حداقل برساند”.

یکی از مهمترین موانع رونق تولید در بخش کشاورزی این است که شغل کشاورزی در مقایسه با دیگر مشاغل تولیدی و خدماتی سودآوری پایدار و درخور ندارد و همین مسئله موجب شده است که سرمایه‌های سرگردان از سوق یافتن به این بخش در رقابت با دیگر بازارها باز بمانند.

یکی از مشکلات مهم کشاورزی کشور  “بازار محصولات کشاورزی”  است به طوری تولید کنندگان سهم کمی از فروش محصولات خود به مصرف کننده نهایی کسب می کنند و واسطه های متعدد سودی می برند که سر کشاورزان به اصطلاح بی کلاه می ماند.

درحالی که هر کیلوگرم گیلاس تک دانه به صورت عمده فروشی در میدان مرکزی تهران ۱۰ تا ۱۷ هزار تومان و خرده فروشی ۱۵ تا ۲۷ هزار تومان است که بر اساس گزارش میدانی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم از لرستان  این محصول در سر مزرعه حدود ۶ هزار تومان به صورت جعبه ای به فروش می رسد.

بنابر این گزارش یکی از باغداران خبرم آبادی که میوه هایی مانند آلو و زرد آلو  کنار جاده  برای فروش گذاشته است، می گوید:  هر کیلوگرم آلو، زردآلو . گیلاس  درجه یک را سر مزرعه ۵ تا ۶ هزار تومان می فروشم و  در صورتی که محصول خود را به میدان ببریم ۴ هزار  تومان تا ۴ هزار و ۲۰۰ تومان  بیشتر نمیخرند.

وی افزود:در میدان نیز سر مال می زنند و می گویند که  میوه هایت لک دارد یا تگرگ زده و غیره به همین منظور تا جایی که ممکن باشد سعی می کنیم که محصولات خود را کنار جاده و به مشتریان گذری به صورت جعبه ای بفروشیم.

بنابراین گزارش باغدار دیگری نیز در این ارتباط می گوید که هزینه های تولید مانند کود و سم ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته و کرایه حمل  و هزینه کارگری بیش از ۲ برابر گران شده که این اتفاقات قیمت تمام شده میوه را بالا برده است اما این واسطه ها هستند که از افزایش قیمت سود می برند.

وی افزود: چرا زرد آلو قرمزی که ۳ هزار تومان از من می خرند در تهران ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان به فرش می رسد درحالی که زحمت تولید بر عهده من است و به هر دلیل محصول من از بین بروند آن موقع دلالان کجا هستند که بیایند در ضرر  شریک شوند.

 مشاهدات میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم نیز نشان می دهند که هر کیلوگرم گیلاس و آلبالوی درجه یک، در شهرخرم آباد(در خرده فروشی)  7 تا ۸  هزار تومان، گیلاس دو رنگ در شهر ۴ تا ۵ هزار تومان و آلو قرمز۴ هزار تومان به فروش می رسد که تفاوت معناداری با قیمت این محصولات در شهری مانند تهران دارند.

برای تکمیل زنجیره تولید و کاهش یا حذف واسطه ها در بخش کشاورزی، می توان در میادین میوه و تره بار شهرداری ها از جمله شهرداری تهران، غرفه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی(توسط اتحادیه ها و تعاونی های تولیدی)  ایجاد کرد تا با حذف واسطه ها سود بیشتری نصیب تولید کننده شود و مصرف کنندگان نیز محصولات خود را با قیمت مناسب تری خریداری کنند. 

بر اساس اعلام شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور بر اساس قانون باید ۲۵ درصد از غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار در اختیار تولیدکنندگان بخش کشاورزی باشد اما تا به امروز حتی یک غرفه در اختیار آنها  قرار نگرفته است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com